Prodejny
BlogPoradenstvíZlepši techniku a předcházej zranění. Střídej běžecké boty!

Zlepši techniku a předcházej zranění. Střídej běžecké boty!

Patříte mezi rekreační běžce, kteří mají svůj oblíbený pár běžeckých bot, na který nedají dopustit? Pak zbystřete! Střídání různých párů bot na běhání může výrazně snížit riziko běžeckých zranění, zlepšit běžeckou techniku i napomoci lepší práci chodidel.

K jednoznačnému závěru vlivu používání více párů běžecké obuvi na snížení zranění dospěla rozsáhlá studie z roku 2013. Do studie trvající 22 týdnů se zapojilo přes 264 amatérských běžců a běžkyň. Ti, kteří současně rotovali alespoň 2 páry obuvi (148 běžců v průměru s 3,6 páry bot a 58 % běhů v hlavních botách), měli o celých 39 % nižší riziko zranění než skupina běžců, kteří významnou část běhů odběhali v jednom páru. (116 běžců v průměru s 1,3 páry bot a 91 % běhů v hlavních botách)

Zdroj: 2013, Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports

Sledovali se zranění spojené s běháním na dolních končetinách, pánevní a bederní oblastí od drobných bolestí kolen nebo úponů až po závažnější obtíže. Celkem bylo evidováno 87 případů.

Běhání je pohyb mnoha opakování a stále stejná zátěž může vést k přetížení nebo vytvoření špatného pohybového vzorce. Dalo by se tedy očekávat, že při střídání bot bude riziko zranění nižší. Ale rozdíl bezmála 40 % překvapil i nás. Navíc je z našich zkušeností ověřeno, že střídání bot na běhání Vás nutí dbát více na běžeckou techniku a často i tím zlepší postavení nohy a svalů. 

Z praxe víme, že velká část běžců běhá pouze v jednom páru obuvi. Často tak musí volit kompromis, pokud střídají terén a pevné povrchy. Někdy je argumentem, že běhají málo a více párů nevyužijí. Když si to ale spočítáte střídání dvou párů běžeckých bot, které se budou v daném terénu cítit jako ryby ve vodě, je určitě výhodnější. Jedny boty používané “na všechno“ se zničí mnohem rychleji. Střídání bot vede k rozložení opotřebení mezi více párů a o to déle boty vydrží. Není to mléko, načaté vám nezkysnou. :-)

Bohužel univerzální botu, která bude 100 % v jakémkoli terénu ještě nikdo nevymyslel. Když budete trailové boty trápit polovinu výběhů na asfaltu, vzorek brzy odejde do věčných lovišť. Běhání pouze v jednom páru také často vede k tomu, že botu tlačíte na samotnou hranu toho, co snese. Nerovnoměrné opotřebení se umocňuje a riziko zranění zvyšuje.

Chodidla by měla dostávat neustále nové podměty. Střídání dropu, tvaru kopyta, tlumení a podpory rozhodně doporučujeme. Pokud si nevíte rady, které druhé či třetí běžecké boty přibrat, zajděte na naši prodejnu, kde Vám profesionálně poradíme.

Pokud jste ti, co jsou na opačném pólu a razí teorii N+1, pak je tato studie vodou na váš mlýn. Nebojte se trochu se rozmazlovat, zasloužíte si to!

Kompletní studii naleznete zde: (PDF) Can parallel use of different running shoes decrease running-related injury risk? | Daniel Theisen a R. Mann - Academia.edu