Prodejny
BlogPoradenstvíŽivotnost běžeckých bot

Životnost běžeckých bot

Běžeckou obuv volíme podle typu terénu, ve kterém budeme běhat

·  krosové boty pouze do terénu (suť, štěrková cesta, bláto, oraniště, lesní cesta), které mají podrážku z měkčí směsi kvůli lepší přilnavosti k terénu a na technických pasážích v členitém a skalnatém běhu.

·  silniční a boty na zpevněné cesty (šotolina, polní ušlapaná cesta, parkové cesty). Směs podrážky se volí tvrdší, kvůli odolnost vůči zpevněným cestám.

Určení správné velikosti běžeckých bot

Měřte správnou velikost vestoje. Bota by měla být větší o cirka jeden centimetr. (V některých případech i větší a záleží na individuálním výběru a pocitu zákazníka). U krosových bot vybíráme velikost o něco větší - kvůli členitému terénu. Špatný výběr velikosti běžeckých bot může mít za následek otlaky prstů, černé nehty, puchýře. Běžecká bota může být též více opotřebována, jak v patní části, tak v nártové části (špatně určená šířka boty).

Pozor na rozvazování tkaniček

Může dojít k opotřebení patní části a textilním částem boty. Proto doporučujeme obouvat přes „obouvací lžíci“.

Čištění běžecké obuvi

Velmi častým problémem je praní obuvi v pračce. Spoje u běžeckých bot jsou lepené, kvůli snížení gramáže běžecké boty, a tak jsou velmi náchylné na vysoké teploty. To platí i o sušení bot v sušičce nebo horkém topení a zimě. Obuv se může rozlepit a poškodit.

Jak boty ošetřit a vyčistit?

Podívejte se na video jak pečovat o boty. Stáčí jen vlažná voda, může být i mýdlová, a lehce očistit kartáčkem nebo houbičkou.

Životnost běžecké boty je hodně individuální

Záleží, zda je bota určená k nabíhání kilometrů, tedy objemová (cca 1000km), tempová (cca 500km.), závodní (cca 300km). Záleží také na výrobci. Velký faktor této životnosti má hmotnost běžce. Při velkém objemu naběhaných kilometrů v přípravné fází musíme počítat, že běžecká bota může mít životnost např. „jen“ 3-4 měsíce. Na běžeckou obuv je standardní záruka, která je daná zákonem, tedy dva roky. Běžec musí však počítat i s tím, že reklamace při vysokém počtu naběhaných kilometrů nebude uznána, byť je stále v záruční lhůtě.

Tip: Střídání více párů bot prodlouží životnost běžecké obuvi, také prospívá zdravým způsobem klenbě chodidla, která si stále zvyká na nový tvar obuvi a nestává se pasivní.