Prodejny
BlogPoradenstvíVánoční tréninkový plán nenapravitelného triatlonisty

Vánoční tréninkový plán nenapravitelného triatlonisty

Jak jsme zde psali nedávno, tri-trénink není třeba přes Vánoce drtit plnou silou. To ale neznamená, že se ho úplně vzdáte a po dvou týdnech návštěv, večírků a svařákových zastavení se ráno probudíte do podoby oteklého gaučáka. Přistupte ve sváteční čas k tréninkovým dávkám s hravostí a fantazií, a zařaďte do nich následující jednotky, které pozvednou vaše triatlonové dovednosti do výšin přímo nebeských!

Běh za zlatým prasátkem

Souvislý běh na lačno je běžnou součástí našeho tréninkového plánu. Stejně jako křesťanské postní dny učí naše tělo vyjít v zátěži i s málem, jen pro jedince bez patřičného morálu byl tento typ tréninku okořeněn pohádkou o tom, že uvidí, v případě zvláště trénovaných borců i do ruky chytí, zlaté prasátko. O tom, zda se po jeho chycení bude mít jako prase v žitě, už se historické anály nezmiňují, ale je to předpokládatelné. Pokud se takto chcete mít v přeneseném slova smyslu alespoň v závodní sezóně, vyběhnete do stromového porostu jen tak či vyzbrojeni sekerou určenou pro lesní pych. Jen si dávejte pozor, protože prasátka v tomto čase loví i všudypřítomní zelení mužíčci, jejichž muška je často nevyzpytatelná jako cesty Páně. Pokud ve vašem okolí žádné lesní podrosty a tedy ani prasátka nejsou, ale přesto potřebujete dodat svému tempu trochu šťávy, zazvoňte na všechny zvonky v ulici a zdrhejte. Pokud jste na to příliš opatrní (nebo máte se svými sousedy dobré vztahy), běžte veřejně zpívat koledy. V případě alespoň částečného hudebního hluchu se rozrušené obecenstvo o vaši akceleraci postará lépe než ten nejpřísnější trenér.

Taktická kapří příprava   

Bitky při plavání jsou vyhlášeným zpestřením našeho jinak striktně nekontaktního sportu. Samozřejmě se můžete inspirovat nočním sledováním zápasů MMA, ale v průběhu vánočního času je pro vylepšení taktiky plavání v balíku ideální pozorování kapřích třenic v přeplněných kádích. Zdatné vyhýbání se podběráku za vydatné spolupráce ostatních šupináčů vás může inspirovat ve vlastním boji. Dělejte si poznámky nebo videozáznamy, a pokud to bude málo, zkuste si při příštím závodě nebo lenosti v tréninku vsugerovat pocit, že pokud zpomalíte, budete nekompromisně vyloveni a osmaženi v trojobalu. 

Trénink technických přechodů

Věta: „Ty ponožky vám nejdou, Fougassi!“ na vás z televize během vánočních svátků určitě zazní. Určitě si ji sami pro sebe opakujete při pomalém nazouvání bot, jejichž tkaničky se řízením Murphyho zákona opět smotaly do podoby gordického uzlu, nebo přemlouvání zaseklého zipu u neoprénu. Vánoce jsou ovšem pro trénink technických přechodů přímo ideální! Během početných návštěv si koukejte vylepšit drobnou motoriku prstů při svlékání a oblékání mnoha vrstev oblečení, navíc s hendikepem omezeného prostoru a stavu minimálně mírně ovíněného, což rozhodně odpovídá úplnému vyčerpání mezi cyklistickou a běžeckou částí. Poté doběhněte krátkým sprintem se džbánem pro pivo.
*Technika svlékání a oblékání se dá trénovat i v jiných částech domu než je předsíň. Pokud jste tyto činnosti během tvrdé přípravy poněkud zanedbávali, napravte jejich četnost aspoň o Vánocích.

Vánoční podvečerní triatlon

Samotná příprava vánočního večera se všemi drobnými i většími úkony si nezadá s pečlivou přípravou depa i následujícím závodem. Užijte si ji proto triatlonově! Rozcvičte se balančními cviky při strojení stromečku, kde lehce nalomeni třemi deci domácího vaječňáku zkoušíte udržet motoriku těla pod kontrolou tak, abyste byli schopni osadit jeho špičku starobylou vánoční hvězdou bez následného pádu do větví. Tuto čest ponechte domácímu zvířectvu, dětem nebo jinému vyhlášenému notorikovi z řad širokého příbuzenstva. Taktéž instalace všech různých příborů a mís na stůl včetně pokládání kapřích šupin, penízků, cukroví, ubrousků a dalších nezbytných serepetiček vám jistě připomene důkladnou přípravu vašeho depa, kde každá věc má svoje přesně dané místo.

Ostrý start večera zahájíte plaváním ve vaně při výlovu mrskajícího se kapra, který nad vámi půl hodiny vyhrává vysoko na body, až se celí vyčerpaní raději vydáte na kole na nejbližší benzínku pro mražené rybí prsty. Po návratu zjistíte, že chybí ještě droždí do vánočky a protože mezitím začne hustě sněžit, navléknete si běžecké boty a pro poslední nezbytnost doběhnete. Konečná disciplína, ne nepodobná spurtu do cílové rovinky, pak nastane při drobné příhodě, kdy vyzbrojeni dekou a hasicím přístrojem poběžíte přes celý byt zlikvidovat explozi balíčku prskavek ponechaných bez dozoru. Za všechnu tuto i předešlou tréninkovou námahu ale jistě najdete pod stromečkem všechno, po čem vaše srdce závodníka prahne. Třeba dvě hodiny klidu na regeneraci předtím, než někdo polkne rybí kost nebo se pohádá o poslední pár neoznačených ponožek.   
 
Šťastné, veselé, zdravé, hravé a plné lásky i sportovních zážitků přeje tým TRIEXPERT!