Prodejny
BlogPoradenstvíTriatlon na olympiádě v Riu

Triatlon na olympiádě v Riu

Olympiáda v Rio de Janeiru je v plném proudu - medaile cinkají, pot a slzy tečou, noviny se plní příběhy plnými odhodlání, radosti, bolesti, vítězství i proher. Pár dní před jejím zakončením můžeme všechny sportovní emoce sledovat i v závodě žen a mužů v triatlonu.   

Triatlon na olympiádě

Historie triatlonu coby olympijského sportu je překvapivě mladá. Sahá jen do roku 2000, kdy se tento sport objevil v roli debutanta v Sydney. Pro barvy českého triatlonu to tehdy byl debut jaksepatří parádní, protože při něm český reprezentant Jan Řehula vybojoval bronzovou medaili. Olympijský triatlon je přitom trochu jiný závod než známější Ironmany. Koná se na distancích 1,5 km plavání, 40 km kolo a 10 km běh, ženy i muži startují zvlášť a při cyklistice je povolený drafting.

Triatlon v Riu

V Riu se bude závod konat v okolí pevnosti Copacabana a zvláště cyklistická část trati prý na svých osmi okruzích slibuje mimořádnou technickou náročnost a možnost pěkně zamíchat pořadím. Na start se na světoznámé pláži postaví sto pět  triatlonistů a triatlonistek a startovní listina slibuje velice zajímavé souboje několika olympijských či světových šampiónů z předchozích let. V ženském závodě proti sobě budou stát čtyři medailistky z předchozích Her (Nicola Spirig, Lisa Norden, Emma Moffatt a Erin Densham), v závodě mužů budou zápolit tři medailisté (bratři Alistair a Jonathan Brownlee a Sven Reiderer). Dalšími velkými jmény jsou hvězdné stálice stupňů vítězů na seriálu Mistrovství světa (Gwen Jorgensen, Lisa Norden, Flora Duffy). Pódiová umístění se dají předpokládat především u závodních čísel mezi 30 a 39, které na sobě ponesou taková esa jako je Emma Snowsill, Brigitte McMahon, Kate Allen, Jan Frodeno nebo Alistair Brownlee. Nejmladšími závodníky jsou dvaadvacetiletý Kanaďan Tyler Mislawchuck a teprve devatenáctiletá Francouzka Cassandre Beaugrand. Našim želízkem v ohni pro tento závod je Vendula Frintová, pro kterou je Rio už třetí olympiádou, a po Pekingu, kde skončila na 23. místě, a Londýně, kde byla 15., všichni triatlonoví fanoušci doufají, že v rámci této vzestupné tendence vybojuje minimálně příčku v TOP TEN.

Triatlon v přímém přenosu

Televizní přenosy olympijského závodu mužů v triatlonu můžete sledovat na ČT Sport ve čtvrtek 18. srpna od 16:00. Závod žen se koná o dva dny později, v sobotu 20. srpna, rovněž od 16:00 našeho času. Vítězové zdolají trať v čase pod dvě hodiny. Na posledních hrách v Londýně vyhráli Brit Alistair Brownlee v čase 1:46:25 a Švýcarka Nicola Spirig 1:59:48. Stejného času dosáhla i Švédka Lisa Norden a vítězství švýcarské závodnice potvrdila až cílová fotografie. Obě se postaví na start i letos, takže můžeme sledovat případnou odplatu. Londýn je zapomenut, Rio je tu, a našlapaná startovní listina a krásná trať slibují pro závodníky i diváky mimořádný zážitek.