Prodejny
BlogPoradenstvíPronace není důvod k obavám. Pokud máte vhodnou běžeckou obuv...

Pronace není důvod k obavám. Pokud máte vhodnou běžeckou obuv...

S pojmy jako je pronace, nebo zvýšená podpora stability se v souvislosti s běžeckými botami setkáváme stále častěji. Pro pochopení způsobu, jakým se určují jednotlivé typy chodidel a následně i pro výběr správného druhu běžecké obuvi je důležité si uvědomit, jak se chová naše chodidlo při chůzi nebo běhu a porozumět výrazům jako je pronace, nadměrná či nedostatečná pronace a supinace.

Pronace – neutrální došlap

Při chůzi nebo běhu dopadne naše chodidlo na zem nejprve vnější stranou paty a pak se jakoby sroluje dovnitř přibližně o 5%, až se dostane zcela do kontaktu se zemí a může tak správně podpořit váhu našeho těla. Tento pohyb optimálně rozloží síly vznikající při došlapu, je zcela přirozený a normální a nazývá se pronace. Většinou platí, že běžci s normální pronací mají i normální klenbu chodidla a jsou pro ně nejvhodnější stabilní běžecké boty, které poskytují mírnou kontrolu pronace.

Nadměrná pronace – pronační došlap

Stejně jako u normální pronace dojde k prvnímu kontaktu boty se zemí v oblasti vnější paty. V tomto případě se však chodidlo sroluje o více než ideálních 5%. Tomu se říká nadměrná pronace. Znamená to, že chodidlo a kotník mají problém stabilizovat tělo a šok z dopadu není absorbován dostatečně. Nadměrná pronace způsobuje výrazné zkroucení chodidla, holeně i kolena a může vést k bolesti ve všech těchto oblastech. Pro běžce s nadměrnou pronací platí, že mají většinou velice nízkou klenbu chodidel (ploché nohy). Měli by nosit běžecké boty s kontrolou pronace, což jsou pevné boty se středně hustou mezipodešví umožňující omezení pronace. Přílišná pronace vystavuje svaly zvýšenému napětí, a proto je vhodné nezanedbávat strečink.

Nedostatečná pronace – supinace – supinační došlap

Stejně jako u obou výše uvedených případů je úvodní fáze došlapu stejná. V tomto případě se ovšem chodidlo po dopadu na zem „sroluje“ směrem dovnitř jen velmi málo - méně než 4%. Následně jsou síly při dopadu soustředěny na menší plochu chodidla (vnější část) a nejsou tak rozloženy rovnoměrně. Pro běžce s nedostatečnou pronací platí, že mají většinou vysokou klenbu chodidel. Tento typ došlapu je však velmi raritní a běžecké boty speciálně uzpůsobené pro nadměrnou supinaci prakticky neexistují. Někteří výrobci sice u svých bot uvádějí, že se jedná o neutrální až supinační model, ale ve skutečnosti jsou to pouze neutrální boty bez jakékoliv aktivní výztuhy. Lehké boty pro výkonnostní trénink jsou často nejlepší volbou, protože umožnují chodidlům lepší pohyb. Důležitá je také poznámka, že z hlediska došlapu je úplně jedno, zda dopadáte jako první na střed chodidla neboli přes špičky, případně jestli se řadíte mezi pataře. Při obou možnostech bude první kontakt se zemí skrze vnější část chodidla.   

běžecké boty podle došlapu

Diagnóza došlapu

Na spoustě míst se dočtete, že pronace se dá zjistit podle opotřebení podrážek starých bot. Není to ale tak úplně pravda, protože výraznější sešlapání na vnitřní hraně se objeví pouze u velmi silné pronace. Navíc je potřeba počítat s tím, že každý běžec dopadá z vnější hrany chodidla a mohlo by se tedy zdát, že většina lidí trpí nadměrnou supinací, i když to je jev velice vzácný. Použitelné nejsou ani statické diagnostiky, při kterých děláte dřep nebo prostě jen stojíte na tlakové desce. Tento typ diagnostiky je perfektní pro zjištění tvaru vašich chodidel, ten však s typem došlapu nemusí přímo souviset. 

Nejpřesnější způsob, jak zjistit svůj typ nášlapu je navštívit některou z našich běžeckých speciálek TRIEXPERT, kde vám konzultanti provedou dynamickou diagnostiku vašeho běhu na běžeckém páse. Zjistí stav podélné a příčné klenby na tlakové desce a podle toho vám následně navrhnou některý z pro vás vhodných modelů. Zvolíte-li jako neutrál některou z pronačních běžeckých bot, může se vám stát, že se vám pod klenbou budou tvořit nepříjemné otlaky nebo puchýře. V extrémních případech může dojít k přetížení vazů kolem kotníku. V opačném případě, tedy vezme-li pronátor na nohu neutrální boty, může být taková bota nepříjemně nestabilní s nedostatečnou oporou pro vaše chodidla.  

Výběr běžecké obuvi podle typu došlapu

Podívejme se na to optikou běžecké obuvi. Zatímco u trailové běžecké obuvi se tato problematika vůbec neřeší, silniční běžecké boty se rozdělují na dvě základní kategorie, z nichž jedna se označuje jako  “neutrální”a  druhá jako “pronační”. předpokládají takzvaný neutrální došlap, při kterém chodidlo zůstává ve vzpřímeném postavení a kotník nemá tendenci vychylovat se do vnitřní (pronační), ani vnější (supinační) hrany. Boty této kategorie neposkytují žádnou podporu stability a spoléhají na to, že všechnu práci vykoná vaše chodidlo. Neutrální běžecké boty správně předpokládají, že vaše chodidla pracují přesně tak, jak mají, a proto v nich nenajdete žádné výztuhy, podpory ani stabilizační prvky. Nejsou totiž potřeba a jejich vliv na vaše pohodlí by mohl být spíš negativní. 

Opačná situace nastává u došlapu pronačního, kdy se kotník posunuje po zatížení výrazným způsobem do vnitřní strany. Při tomto typu došlapu je stabilita chodidla výrazně horší a zabrat dostává i Achillova šlacha. Pronační běžecké boty naopak očekávají nadměrnou zátěž na vnitřní hraně, a proto jsou v tomto místě výrazně pevnější. Nejčastěji se používá klínek tvrdší tlumicí pěny, případně plastové vzpěry, který vyztuží vnitřní hranu a zabrání tomu, aby se bota v tomto místě deformovala vlivem nadměrné zátěže. Běžecké boty s podporou pronace budou díky těmto výztuhám mnohem stabilnější, pevnější a omezí výraznější prošlapávání chodidla směrem dovnitř. Člověk s neutrálním došlapem by neměl běhat v pronačních botách. Není k tomu důvod a v dnešní době se sice používají čím dál méně agresivní výztuhy, ale i tak pronační boty aktivně ovlivňují váš došlap a tlačí chodidlo do prohnutí směrem ven. To je při neutrálním typu došlapu kontraproduktivní a v extrémních případech to může vést i ke zranění. Jako první přišla s technologií kontroly nadměrné pronace americká značka Brooks, a to již koncem 70 let minulého století. V průběhu 80 let ji pak začaly následovat v podstatě všechny přední značky v oboru v čele s Nike, Adidas a Asics. Zde je výběr pronačních modelů jednotlivých značek: 

Brooks pronační běžecká obuv 

Hoka One One pronační běžecká obuv 

 

  

Mizuno pronanční běžecká obuv 

Saucony pronanční běžecká obuv