Prodejny
BlogPoradenstvíPodzimní cyklotrénink začínajícího triatlonisty

Podzimní cyklotrénink začínajícího triatlonisty

Triatlonista v zimě nespí jako medvěd brtník. Pracuje v bazénu na plavecké technice a nabírá objemy při běhu, na plískanice a pošmourno přitom nehledí. Cyklotréninku ale takové podmínky vadí - jak přes podzim a zimu natrénovat na třetí disciplínu? Někdo začne s novým školním rokem chodit do výtvarky, Ty jsi se rozhodl/a, že začneš s triatlonem. Gratulujeme k zásadnímu životnímu rozhodnutí! Protože s přicházejícím podzimem závodní sezóna rychle končí, můžeš si v rámci tréninku užít nějaký duatlon a poslední paprsky slunce využít k cyklistickým výletům, na kterých najezdíš alespoň nějaké objemy a objevíš trasy, na kterých budeš v příštím roce trénovat kopce nebo intervaly na rovinkách. Protože ale slunce zapadá čím dál dříve a na kolena vystrčená z kola bojovně vpřed táhne ze strnišť čím dál víc, je třeba cyklistický trénink přizpůsobit podnebním podmínkám mírného středoevropského pásu. Abys jsi se bez zranění a se stejným nadšením pro věc dožil/a jara, dej na tyto rady:

Vykašli se na cyklistiku

Ano, to myslíme smrtelně vážně. Pravověrní cyklisté sice najíždějí své kilometry, i když je venku pod nulou, takže je po příjezdu domů musí ostatní členové domácnosti osekávat z řídítek pomocí fénu a dláta, ale pokud teprve začínáš, je nesmysl riskovat nachlazení, zranění nebo pád. Podzimní plískanicí zasažené silnice kloužou, není na nich dostatečně vidět ani Tebe, ani projíždějící piráty silnic, a čtrnáctidenní tréninkový výpadek kvůli dvouhodinovému švihu se nikomu nevyplatí. Klidně využij prosincovou oblevu, kdy je slunečno a deset nad nulou, ale jinak své kolo jen občas podrbej po řídítkách a dej mu volno. Paradoxně není vhodné ani zařazovat spinningové lekce, kde se většinou jezdí intervaly do kopce o vysokých tepech a to na kole, které se nedá pořádně nastavit, takže kýžený efekt na výkonnosti není velký. Pokud nemůžeš bez kola být a na korunu nehledíš, raději investuj do válců nebo cyklotrenažéru, kde můžeš ve virtuální realitě drandit na trasách Tour de France a ještě si ten závod online rozdat s kamarády.

Začni s kondiční přípravou

Začínající triatleti buď už nějaký sport dělají, nebo jdou do tréninku z ničeho. Pokud jsi ten druhý případ, věz, že bys od sebe neměl/a ihned očekávat vrcholné výkony na všech frontách. Na své tělo tlač pomalu, progres má být postupný a rozbít se přes zimu není pro start do nové sezóny zrovna ideální. Možná se Ti to bude zdát divné, ale tělo na běh, plavání i cyklistiku nejlépe připravíš v tělocvičně a to poctivou kondiční přípravou. Zpevni svoje svaly a střed těla, naber silovou vytrvalost na kruhovém tréninku. Zajdi na lekce jógy nebo pilates, které Tě naučí pracovat s tělem a vnímat jej v každém pohybu, což se Ti například při nácviku kraulové techniky bude náramně hodit. Specifická triatlonová příprava Tě bude doslova huntovat od začátku jara až do konce sezóny, takže na sebe ze začátku netlač a pořádně se na tu zátěž připrav.

Stlačte váhu dolů

Při běhu i cyklistice poznáš každé kilo navíc, takže pokud patříš mezi somatotypy vyznačující se (prozatím) soudečkovitým habitusem a na kole (prozatím) sám/sama sebe nakopáváš do břicha, využij dlouhý podzim a zimu jako ideální čas na shození přebytečné tukové zátěže. Zajímej se o výživu, uprav jídelníček, věnuj se cvičení a ledničku polep těmi nejméně lichotivými fotografiemi své postavy, které ve foťáku najdeš. Pokud to nepomůže, alespoň se nešťastně zamiluj (je experimentálně prokázáno, že duševní trápení pomáhá většině lidí snížit váhu až o několik kilogramů). Na šťastnou lásku dodávající energii do tréninku bude čas na jaře ;-)

Užij si pohybovou pestrost

Triatlonový trénink je sám o sobě poměrně pestrý, ale pokud se celou sezónu věnuješ třem disciplínám, uvítáš, když k nim za dlouhých zimních večerů přidáš nějakou změnu. Pro trénink vytrvalosti jsou ideální běžky, totéž společně s vyčištěním hlavy zažiješ na skialpových túrách. Dej si fotbálek s kamarády, zajdi posílit ruce a ramena na boulder. Zimní období, včetně povinných pohybových prázdnin, má tvému tělu i duši ulevit od drilu, kterým triatlonový trénink je, a rozvinout tvoje pohybové schopnosti v dalších směrech. Tak toho využij! Barbora Topinková pro TRIEXPERT