Prodejny
BlogPoradenstvíNejčastější chyby v běžecké části triatlonového závodu

Nejčastější chyby v běžecké části triatlonového závodu

Chystáš se na svůj první triatlonový závod a nemáš tušení, co vše Tě na trati může potkat? V dnešním článku se zaměříme na nejčastější chyby, kterým bys jsi se měl/a vyvarovat při běžecké části a doporučíme několik tipů s jejichž pomocí zvládneš svou premiéru ve větší pohodě a bez zbytečných komplikací.

 Volba správného tempa

Běžecká část triatlonu (ať už pojedete sprinterskou trať, nebo dokonce železného muže) se v žádném případě nedá srovnávat s klasickýcm běžeckým závodem. Vzhledem k tomu, že na start nevyrážíš odpočatý/á, ale po dvou předchozích náročných disciplínách, je potřeba počítat s tím, že tvoje tempo bude výrazně pomalejší, než jsi zvyklý/á. Nesnaž se tedy hned od začátku běžet v obvyklém tempu, ale začni raději pomaleji s tím, že pokud budeš mít dostatek sil, můžeš postupně zrychlovat. Výborným pomocníkem je pak sporttester s měřením srdečního tepu, který umožní držet správnou intenzitu po celou dobu závodu.

Trénování přechodů

Se správným nastavením tempa souvisí i speciální trénink přechodu z cyklistiky na běh. Pokud v tréninku pravidelně zařadíš běžecký trénink bezprostředně po tom cyklistickém, umožníš tělu adaptovat se na změnu rytmu. Při samotném závodě se ti poběží výrazně lépe a nebudeš několik kilometrů rozbíhat ztuhlé nohy.

Hydratace

Nepodceňuj pravidelné doplňování tekutin. I když hladkou desítku, nebo půlmaraton pravděpodobně zvládneš bez nutnosti občerstvení, při triatlonu už budeš vyčerpaný/á a odvodněný/á vlivem dlouhé cyklistické části, proto se neboj napít víc, než na kolik jsi zvyklý/á z klasických běžeckých závodů. Kromě tekutin stojí za zvážení také energetické gely s obsahem minerálů, které kromě rychlého dodání energie pomáhají oddálit případné křeče.

Pohodlnější boty

Desetikilometrový závod, nebo půlmaraton zvládnou zkušenější běžci bez potíží i v těch nejtenčích a nejtvrdších závodních botách. Na stejnou distanci při triatlonu však doporučujeme zvolit o něco pohodlnější model (například pohodlné závodky Clayton od Hoka One One, které jsou pro triatlon jako stvořené, nebo některou z bot tempových). Pohodlnější bota sice nebude tak dynamická a svižná, ale na druhou stranu Ti bez potíží umožní absolvovat celý závod, aniž by docházelo k tvorbě puchýřům nebo otlaků.

Rychlostahovací tkaničky a vlepené vložky

Speciální triatlonové boty se od těch klasicky běžeckých liší pouze v několika detailech. Tyto detaily však mohou rozhodnout o tom, jak rychle zvládneš běžecké depo a ušetří Ti cenné vteřiny, které bys jinak musel/a složitě nahánět na trati. Nejzásadnějším rozdílem je přítomnost rychlostahovacích tkaniček - ty se však dají koupit i samostatně a umístit do tvé oblíbené boty (doporučujeme například chytré tkaničky). Kromě tkaniček mají triatlonové boty také vlepenou stélku, aby nedocházelo při použití naboso k jejímu vysouvání pryč z boty. To oceníš nejen při aquatlonu, kdy se z vody rovnou obouváš do běžeckých bot, ale také na občerstvovacích stanicích, až budeš při polití mokrý/á od hlavy k patě.