Prodejny
BlogPoradenstvíNejčastější chyby běžců

Nejčastější chyby běžců

David Vaš si zaměřil na chyby běžců, které podle něj jsou obecně nejčastější a mají zbytečně negativní dopad na běhání i pocity z něho. Svoje povídání rozdělil do 8 částí, kde běžecké chyby detailně vysvětlí, podloží příklady a poradí, jak se jich vyvarovat nebo zbavit.


Nejčastější chyby běžců:
1) Příliš rychlý běh (objemové a recovery běhy)
  • Zkuste běžet o 1-1,5 minuty pomaleji v tréninku objemovém než běžíte v závodě. Zkustě stupňované běhy.
2) Běhání podle tempových zón z hodinek
3) Stereotypní běhy 
  • Nepravidelnost nebo 1-2 týdně stejný běh, stejnou rychlostí Vás nikam neposune a často i přestane brzo bavit. Zkuste střídat různé typy tréninků a chodit pravidelněji, třeba týdně 3 x recovery 2 x tempový.
4) Podceňování výživy PŘED a PO
  • Neznamená, že nemůžte jít ráno běhat nalačno, ale vždy je důležité mít do půl hodiny po doběhnutí výživu. Před závody nebo delšími či intezivnějšími tréninky dbejte i na výživu před.
5) Neposlouchání svého těla
  • Nic se nestane, když vynecháte trénink. Něběháte pro výzy hodinek, pro plnění kilometrů, ale pro sebe. Zkuste více poslouchat svoje tělo a zaměřit se na regeneraci.
6) Podcěňování rozklusu a výklusu
  • Po doběhnutí je důležité třeba 10 minut výklus nebo chůze, aby se vyplavi laktát a neztuhli jste. Rozklus je velmi důležitý před závody. Zkuste se naučit atletickou abecedu a použít před běháním.
7) Špatný běžecký styl a vybavení
  • Začetečník by měl dbát na výběr správné obuvi. Jeho nohy a běžecký styl se potřebují hodně učit a je důležité, aby měl správné tlumení i oporu. Doporučujeme přečíst si Jak vybrat běžecké boty.
8) Dýchání
  • Hodně bylo napsáno a najdeme řadu článků a názorů. Podle Davida Vaše i kěnských běžců je v rychlém tempu nemožné udýchat běh nosem. Při pomalém tempu to určitě zkoušejte a snažte se vždy dýchat hluboce do plic i břicha.