Prodejny
BlogPoradenstvíINKOSPOR výživa 1. díl - Tajemství pitného režimu během sportovního výkonu

INKOSPOR výživa 1. díl - Tajemství pitného režimu během sportovního výkonu

Naše tělo je tvořeno z velké části z vody a příjem tekutin je pro správné fungování doslova klíčový. Pokud k tomu navíc připočítáme pohyb, pocení a energetický výdej, je pitný režim zásadní. Není to důležité jen pro profesionální sportovce, ale vlastně úplně pro každého. Pojďme se podívat na to, co pít před takovým tréninkem, během něj a jak doplnit vhodně tekutiny také po výkonu. 

 

 

Hydratace organismu významně ovlivňuje vytrvalost a sílu. Lidské tělo se přirozeně potí a už při ztrátě 2% tekutin se výkonnost snižuje. Ztráta 5% tekutin zhorší výkon dokonce o 30%! A to už je opravdu hodně znát. Nejde jen o úbytek vody jako takové. Z těla potem odcházejí sodné ionty a chloridy, v menším množství také draselné ionty. Náš pot má menší osmotickou koncentraci než krevní plazma a je hypotonický. Je tedy důležité doplnit hydrataci hypotonickým nápojem. Tím je například i obyčejná voda. Ale stačí to? Bohužel né vždy. 

Důležitý je pitný režim během celého dne

Vodu bychom měli popíjet průběžně během celého dne. Nejlépe čistou pramenitou vodu a nízce až středně mineralizované minerální vody. Když už máme žízeň je zle. Právě žízeň je počátečním znakem dehydratace. Dalším signálem, že máme málo vody, je například sucho v ústech, tmavá moč, ale také zhoršené soustředění, nervozita a neklid. Je potřeba si také uvědomit, že sladké nápoje, káva a některé čaje nejsou pro organismus zdrojem tekutin, ale naopak odvodňují. To bychom měli k pitnému režimu během celého dne. A teď se vrhneme na pití při sportu. 

Co je nejlepší pít během sportu? 

Pokud naše sportovní aktivita trvá do jedné hodiny, zpravidla vystačí obyčejná voda. Při delším pohybu už ale nestačí. Kromě tekutin nám v těle ubývá energie a síly rychle mizí. Ve finále může dojít až k hypotonické dehydrataci, kdy se voda přesune z mezibuněčných prostor do buněk a způsobí svalové křeče a malátnost. Abychom se těmto stavům vyhnuli, je dobré při zátěži pít sportovní iontový nápoj. Na trhu najdeme základní tři druhy - hypotonické nápoje, které mají menší koncentraci než krevní plazma, isotonické nápoje, kde je koncentrace s krevní plazmou stejná a hypertonické nápoje, u kterých je koncentrace výrazně vyšší.

Při výkonu je nejlepší pít hypotonické nápoje, které mají nejširší využití ve sportu a skvěle doplní soli minerálních látek a sacharidy, jako rychlý zdroj energie. Isotonické nápoje je vhodné pro svou větší koncentraci pít spíše po aktivitě. Pokud náš výkon byl opravdu hodně vyčerpávající, sáhneme po hypertonickém nápoji, který je silně mineralizovaný a dokáže našemu tělu dodat opravdu pořádnou porci důležitých minerálních látek. Obecně lze tedy říci, že čím těžší máme za sebou výkon, tím koncentrovanější nápoj je potřeba si připravit. 

Iontový nápoj, který chutná a nezatíží žaludek 

V nabídce německé firmy INKOSPOR najdeme několik variant iontového nápoje. Jednou z nich je X-Treme Power drink v citronové příchuti. V tomto nápoji najdeme porci sacharidů, ale díky optimální hodnotě pH je citlivý na zažívání, nezatíží žaludek a doplní ztracenou energii. Power drink je ideální při náročnějším sportovním výkonu. U tohoto nápoje se navíc nemusíte bát ani dopingové kontroly, jeho složení je stabilní a garantované. Dle zvolené koncentrace z něj snadno uděláte i isotonický nápoj na doplnění energie po zátěži. Není třeba se ale obávat označení Power. Nápoj je určen úplně pro všechny a pomůže vám si užít sportovní aktivitu na maximum. 

Myslete na doplnění tekutin i po výkonu 

Sportovním výkonem ale potřeba hydratace nekončí. Naopak. Pro co nejefektivnější regeneraci je důležité kromě vody přijmout ideální porci sacharidů, proteinů a minerálních látek. Připravíte tak tělo na další aktivitu a snížíte následnou únavu. I takový nápoj najdeme v nabídce INKOSPORU

X-treme Recovery Drink

 je speciálně vyvinutý, aby doplnil hladinu vitamínu B1 a dalších stopových první. Doplní také vyčerpané sacharidy a je obohacený o proteiny pro obnovu svalových vláken. Může to být taková vaše odměna po dlouhém běhu, náročném tréninku nebo závodech. Snadno lze rozmíchat a jeho pomerančovo-citronová chuť se hned tak nepřepije.