Prodejny
BlogPoradenstvíDuatlony – prodlužte si triatlonovou závodní sezónu

Duatlony – prodlužte si triatlonovou závodní sezónu

S přicházejícím podzimem klesá teplota vody v přírodních nádržích a triatlonová sezóna rychle končí. Není třeba nad tím věšet hlavu – začíná sezóna duatlonů!

Duatlon je spojení běhu a cyklistiky, takže pokud jste triatlonisté, kterým to (zatím) moc neplave, tento styl závodění vám bude připadat úplně ideální. Většinou v něm totiž i na vrcholové úrovni excelují bývalí běžci. Duatlony mohou být terénní i rovné, o různých distancích. Klasickou délkou tras, které se jedou jako mistrovství světa či Evropy, je varianta sprint (5 km běh-20 km kolo-2,5 km běh) nebo standard (10-40-5). Dlouhé duatlony už nemají distance pevně dané, ale můžete čekat například kombinaci 21-90-10 nebo 10-150-30 (Powerman). A na různých pouťáčcích konaných v Čechách vás překvapí další kombinace vzdáleností, které odpovídají prostorovým možnostem pořadatelů. Občas dokonce můžete v termínovce potkat výstřelek v podobě inverzního duatlonu, který kombinuje dvě cyklistické části proložené během. 

Pokud jste v triatlonovém tréninku, nemusíte se na duatlon nijak zvlášť připravovat. Určitě už víte, jak umí bolet přechod z kola na běh a už umíte očekávat pocit, při kterém se vaše nohy na prvním kilometru změní v cizorodé těleso, které vám na tělo náhodně namontoval jakýsi dr. Frankenstein obdařený nejistým skalpelem a smyslem pro sadistický humor. Tento pocit po závěrečném depu znásobte minimálně dvěma a máte bolest, kterou můžete při duatlonu očekávat. V tomto typu závodu se totiž v cyklistické části jedou daleko větší saze a závěrečný běh se tak mění v opravdový očistec. Zvláště na tratích typu sprint, které z vás na velice krátké vzdálenosti doslova vymáčknou duši.

Krom tréninku snášenlivosti fyzické bolesti budete muset natrénovat i opačný směr přechodu, tedy z běhu na kolo. Někteří závodníci využívají speciální klipsny, do kterých si zacvaknou běžecké boty, aby se nemuseli přezouvat. Krom těchto technických detailů je třeba se připravit na to, že roztočit nohy po běhu je jiný pohyb než je roztočit po plavání. Zatěžujete totiž velice podobné svalové skupiny, takže pro vylepšení výkonu a zmírnění bolesti budete muset volit jiné převody, než na které jste zvyklí při triatlonu.   

A proč je vlastně dobré věnovat pozornost duatlonům? Občas se i v triatlonové sezóně stává, že se plavání řádného závodu zruší kvůli nízké teplotě vody, vlnám nebo invazi medúz. Pak se ze závodu, na který jste se přihlásili, těšili a trénovali, stane duatlon, a věřte, že tato změna umí rozdat karty na čelních pozicích úplně jinak. Proto je dobré být připraven a aspoň jednou za sezónu si tento způsob závodu vyzkoušet. V českých luzích a hájích je nejznámějším závodem poněkud extrémnější Krušnoman, který se vyznačuje nádhernou tratí s poměrně velkým převýšením. Dalšími možnostmi, kde si můžete vyzkoušet duatlon, než zapadnou průsmyky sněhem, jsou tyto závody:

4.9. Klasik duatlon Příbram (5-60-15)

11.9. Čáslavský duatlon (3,6-25-3)

17.9. Koutyman (3,5-36-13)

18.9. Náměšťský duatlon (5-21-2,5)

24.9. Duatlon Žamberk (5-20-3)