Prodejny
BlogPoradenstvíDiagnostika na běžeckém chodníku

Diagnostika na běžeckém chodníku

Jsme tak schopni zjistit typ chodidla (tzv. pronace, supinace, neutrál - více níže) či odhalit nepatrné dysfunkce, které při delším běhu mohou způsobit i závažná poranění.

DIAGNOSTIKA NA BĚŽECKÉM CHODNÍKU - DYNAMICKÉ VYŠETŘENÍ

PROČ?

  • přesně zjistí typ došlapu
  • usnadní výběr vhodné běžecké obuvi
  • je časově nenáročná
  • výsledky jsou vyhodnoceny ihned

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Doporučujeme zájemcům o vyšetření přinést si s sebou sportovní oblečení. Vyšetření se dá zvládnout samozřejmě třeba jen s vyhrnutými kalhotami, ale čím je Váš běh více přirozenější, tím je výsledek měření přesnější (v riflích se něběhá zrovna nejlépe).

Zákazník se pak bosky pomalu rozejde na běžeckém páse a následně lehce běží bosky na běžeckém pásu.Zátěž si každý určuje sám dle svých schopností. Vždy doporučujeme běžet alespoň 1-2 minuty, abyste si na pás zvykli a Vás běžecký pohyb byl co nejpřirozenější. Vyšetření zvládne úplně každý.

Při běhu je zákazník zezadu snímán speciální videokamerou s velkým rozlišením, která umožňuje následný detailní zpomalený záběr dopadu, přenosové fáze a odrazu.

Po skončení běhu společně se zákazníkem rozebíráme zpomalený záznam jeho běhu. Vysvětlujeme, jak konkrétně pracuje jeho noha a chodidlo v okamžiku dopadu a odrazu.

VÝSLEDEK VYŠETŘENÍ

Jsme tak schopni zjistit typ chodidla (tzv. pronace, supinace, neutrál - více níže) či odhalit nepatrné dysfunkce, které při delším běhu mohou způsobit i závažná poranění.

Na základě provedeného vyšetření a na něho navazujícího vyšetření na tlakové desce (či na skenovacím přístroji) doporučíme zákazníkovi vhodné běžecké vybavení(stupeň odpružení a podpory), tedy vhodné běžecké boty, případně i běžecké vložky.

  PRONACE, SUPINACE, NEUTRÁL - DOŠLAP PŘI BĚHU

Určení typu chodidla  - hlavním výsledkem vyšetření je určení typu chodidla – pronační, neutrální, supinační typ.

Při běhu se musí noha v okamžiku dopadu vypořádat s tlakem, který je 2-3 vyšší, než je hmotnost celého lidského těla. Tzv. pronace je přirozený pohyb, který nám umožňuje účinnější tlumení nárazu. Jedná se o rotaci chodidla a kotníku směrem dovnitř při dopadu na povrch. Pokud však chodidlo "pronuje" příliš málo(supinační typ) či naopak příliš mnoho (pronační typ) a děje se tak opakovaně, zvětšuje se možnost přetížení a riziko úrazu.