Compressport kompresní oblečení a doplňky
Kompresní oblečení je velmi diskutovaný segment běžeckého oblečení, který si i přes rozporuplné názory široké veřejnosti získává rok od roku větší a větší oblibu nejen mezi běžci, ale i v triatlonu, běžeckém lyžování, nebo cyklistice.
Díky tomu můžeš narazit na množství kompresních doplňků od značek, které se kompresi nevěnují naplno, ale pouze se vezou na módní vlně a jejich výrobky obecně nedosahují tak vysokých kvalit. To ovšem není případ žádné z tradičních značek specializujících se pouze na kompresi, jako jsou australský Skins, německý CEP, americký SLS3, nebo švýcarský Compressport, na který se podíváme zblízka.
Jaké jsou argumenty pro používání kompresního oblečení? Nabízí se jich hned několik. První z nich je podpora namáhaných svalových vláken a jejich ochrana před přílišnými otřesy. Tím prodloužíš dobu, kterou můžeš strávit na závodě, nebo v tréninku a snížíš únavu. Kromě toho komprese pozitivně ovlivňuje krevní i lymfatický systém, omezuje otékání končetin a umožňuje rychlejší a efektivnější zásobení svalů kyslíkem. V neposlední řadě komprese pomůže urychlit regeneraci namožených svalů po náročném tréninku, nebo závodě.
Kompresní doplňky Tě neučiní rychlejší, ani odolnější, ale s jejich pomocí můžeš na trati strávit delší časový úsek a regenerace mezi jednotlivými tréninky bude kratší. Tím dosahuje komprese nepřímého vlivu na tvůj výkon. Především komprese na stehnech si pak nejvíce cenní běžci vyhledávající horské závody s vysokým převýšením, kde jim poskytuje potřebnou oporu při dlouhých a náročných sebězích i výstupech.
Compressport je, jak už bylo zmíněno, Švýcarská značka s mnohaletou tradicí a medicínsky ověřenou kvalitou svých výrobků. Kromě toho se jedná o výrobce, kterého nepřehlédneš na žádném běžeckém, ani triatlonovém závodě. Tato skutečnost má dvě hlavní příčiny - první z nich je fakt, že Compressport patří mezi nejrozšířenější výrobce mezi běžeckou i triatlonovou komunitou a druhá pak velmi výrazný vizuální styl, který přehlédnou jednoduše nelze.
Osobně jsem měl až dosud několikaleté zkušenosti pouze s výrobky značky CEP, které mi v horách i na silnici sloužily velmi dobře, ale před letošní sezónou přišel čas vyzkoušet něco nového.
První kontakt s Compressportem byl skrze ponožky V2 Pro Racing Trail. Ty už na první pohled vyvolávaly poněkud rozporuplné emoce. O to se zasloužily především ventilační zóny, které v určitých segmentech činily ponožku prakticky průhlednou a tkanou velmi jemně. Logicky tak vyvstaly obavy ze životnosti právě v těchto oblastech, ale i po několika stech kilometrech drží ponožky na rozdíl od jiných konkurenčních modelů ve stejné cenové relaci prakticky bez problému a nejeví ani nejmenší známky poškození.
Ponožky sedí na chodidle velmi příjemně, a i když tento produkt kompresní efekt postrádá, díky výšce komínku zasahující vysoko nad kotník poskytuje potřebnou oporu achilovce a chrání kotníky proti okopání a odření. Zajímavostí je i tečkovaný design, který není pouze doplňkem vizuálním, ale i funkčním, když v nejexponovanějších dopadových místech zvyšuje měkkost a odolnost ponožky.
Podobnou konstrukci doplněnou o kompresní část pak mají i podkolenky full socks V2. Od kotníku dolů nepoznáš mezi oběma variantami rozdíl. Ten nastává od kotníku směrem vzhůru, kde jsem poprvé narazil na segment s kompresním účinkem. Ten je na rozdíl od většiny ostatních značek velmi pevný a obepíná tělo mnohem těsněji. Rozdíl je i v používaných technologiích, kdy Compressport používá až čtyřikrát hustší způsob tkaní, než většina konkurence. U kompresních ponožek zapomeň na výběr podle velikosti chodidla. Klíčovým parametrem je obvod lýtka, podle kterého se volí potřebná úroveň komprese. V Compressportu jsem se poprvé setkal s kombinací obou těchto hodnot - tedy velikosti chodidla i obvodu lýtka. To sice štěpí velikostní řadu do mnohem větší šíře, ale poskytuje to zákazníkovi mnohem větší komfort při výběru požadované velikosti.
Compressport doporučuje vzhledem k pevnosti komprese volit při dosažení hraničních hodnot vždy produkt o číslo větší a musím souhlasit. Pokusíš-li se nacpat do těsné velikosti je dost pravděpodobné, že toho budeš brzy litovat.
Celkově jsou kompresní podkolenky full socks V2 oproti konkurenci a obzvláště CEPu, na které jsem byl až dosud zvyklý mnohem pevnější, lýtka drží intenzivnějším způsobem. I přesto však působí na noze velmi pohodlně i ve vyšších teplotách a dají se nosit i při několikahodinovém tréninku, nebo závodě.
Osobně však preferuji spíše kompresní návleky s možností volby vlastní ponožky a jejího zutí při zachování komprese na lýtkách po absolvovaném závodě. V tomto segmentu jsou produkty Compressport snad ještě pevnější a s vyšší mírou komprese, než je tomu u podkolenek. Z toho důvodu je potřeba si návleky vždy pořádně vyzkoušet a ověřit si správnou velikost, když se vám to povede, odměnou Ti bude pevný a stabilní návlek, jehož efekt pocítíš při rychlém silničním závodě i na horském ultramaratonu. I přes vysokou hustotu tkaní se tepla bát nemusíš, použitý materiál bez problémů udýchá i letní vedra a v zimě pod dlouhými elasťáky o něm ani nebudeš vědět.
Kromě komprese na lýtka nabízí i kompresní návleky na stehna, které jsou zhotovené ze stejného materiálu, jako ty lýtkové a poté celou sadu běžeckého a triatlonového oblečení od kompresních kraťasů, přes kompresní tílka a trička až k vnějším vrstvám, které mají chránit proti nepřízni počasí.
Velkou zajímavostí je i možnost si nechat zhotovit na míru libovolný produkt od Compressportu ve Tebou zvoleném designu. Můžeš tak hájit barvy svého klubu, firmy, nebo oblíbené běžecké speciálky.
Z tradičních, sériově vyráběných, řad je k dispozici vždy velká škála barev od tradičních a tlumených, jako jsou černá, bílá, nebo modrá až k barevným variantám neonovým, jako jsou růžová, zelená a žlutá.
Vítek Kněžínek pro TRIEXPERT