Prodejny
BlogPoradenstvíBěhání ve městě

Běhání ve městě

Většina z nás by na každý běh nejraději vyrážela do přírody daleko od ruchu civilizace. Málokdo ale má takové štěstí a tak nezbývá, než vzít za vděk vyasfaltovaným ulicím a tréninkové kilometry sbírat po tvrdém povrchu.
 
Běhání ve městech má své světlé i tmavé stránky a obě strany mince si představíme na následujících řádcích. Třeba nakonec objevíte zcela nové možnosti, které běh v civilizaci nabízí!

Začněme negativy, které městské běhání přináší. První z nich a pravděpodobně nejhorší je kvalita ovzduší. Ta může být obzvláště při dlouhotrvající inverzi velmi špatná. Při aktuálním výkonu vás však mnohem více ovlivní malá plynulost pohybu, když na většině městských tras je nutné alespoň párkrát překonat nějaký přechod, nebo semafor. Občasné zastavení může nepříjemně narušit tempo a rozdrobit plynulý tréninkový běh na několik menších částí.
 
Třetí nevýhodou je výrazně vyšší riziko kolize. Ať už to bude automobil, cyklista, nebo chodec, při běhu ve městě musíte neustále dávat pozor, aby nedošlo ke srážce. Velkým tématem jsou sluchátka, která by se podle někoho ve městě vůbec neměli používat, abyste byli schopní vnímat své okolí. Ať už s hudbou v uších, nebo bez ní, doporučujeme ve městě vždy běhat tak, abyste měli dokonalý přehled nejen o tom, co se děje před vámi, ale také vedle vás a za vašimi zády.
 
Kromě negativ je tu však i řada výhod, na které nemůžeme zapomínat. V civilizaci se například velmi snadno hledají dlouhé rovinky potřebné pro intervalový, nebo tempový trénink. Další výhodou je bezpečí. Málokdy se totiž při běhu městem ocitnete na místě, kde by kolem vás nebyla ani noha. Při případném problému tak vždy bude kolem někdo, kdo může poskytnout, nebo zavolat pomoc.

Výhodu si můžete vytvořit i z výše zmíněné malé plynulosti. Pokud víte, že na vaší pětikilometrové trase je rozmístěno několik světelných přechodů, je to vynikající příležitost pro fartlek, nebo intervalový trénink od přechodu k přechodu s pauzou v podobě čekání na zelenou. Takový trénink se velmi snadno může zvrhnout ve velmi těžký tempový běh (když vám jako na potvoru vyjdou všechny přechody na zelenou), který se bude hodit v přípravě na závody.
 
Za zmínku stojí i městské parky, které nabízí příjemné prostředí a vynikající atmosféru. Pokud rádi vyhledáváte společnost dalších lidí, bude pro vás běhání ve městech (a v parcích) mnohem záživnější a zábavnější, než osamocený pohyb v lesích. Na každém kroku totiž potkáte nějakého běžce, nebo běžkyni, se kterou se můžete pozdravit, nebo dát do řeči.
 
Samostatnou kategorii tvoří poznávání cizích měst během. Pokud se chystáte na dovolenou, nebo pracovní cestu do některé ze světových metropolí, doporučujeme s sebou přibalit běžecké boty. Během se totiž dá stihnout mnohem více, než pomalou vycházkovou chůzí a za zlomek času se můžete proběhnout kolem všech památek a zajímavostí. Pokud navíc zvolíte čas před ranní, nebo po večerní špičce, budete navíc na těchto místech skoro sami a společnost vám budou dělat opět pouze běžci.