Prodejny
BlogPoradenstvíBěhání v zimě aneb oblékání ve vrstvách

Běhání v zimě aneb oblékání ve vrstvách

Rtuť teploměru se den za dnem posouvá o několik stupňů směrem k nule a nenávratně pryč jsou dny, kdy nám k běhání stačily kraťasy a lehké tričko. Na rozdíl od jiných ryze letních sportů se však dá bez potíží běhat prakticky za jakýchkoliv povětrnostních podmínek a jediné co k tomu potřebuješ, je správné běžecké oblečení. Dlouhé mrazivé měsíce jsou z hlediska vyladění správného oblečení velmi náročné. Musíš se totiž obléci tak, aby ti na jednu stranu nebylo příliš zima, ale zároveň se nechceš zbytečně přehřívat. Jak na to? Vyzkoušej vrstvit! Používání několika navazujících vrstev je základní metoda, jak vyzrát na jakékoliv podmínky, kterým se chystáš čelit. Vrstvy vymysleli už před desítkami let vývojáři tradiční švédské značky Craft a od té doby se na tomto principu prakticky nic nezměnilo. Stavebním kamenem jsou tři vrstvy, které se označují jako základní (setkat se můžeš i s označením “spodní”, nebo “sací”), následuje vrstva izolační a vše obaluje vrstva ochranná. Pro zjednodušení můžeš využívat také číselné označení - tedy vrstva, první, druhá a třetí (číslujeme vždy směrem od těla). Pro běhání jsou zásadní především vrstvy číslo jedna a tři, které se postarají o to, abys neumrzl/a, zůstal/a v suchu a aby ti bylo příjemné teplo. Na druhou, izolační, vrstvu přijde řada při velmi nízkých teplotách a týkat se bude zejména zimomřivějších běžců.

ZIMNÍ BĚŽECKÉ OBLEČENÍ

Základní vrstva

Jak už název napovídá, základní vrstva je naprostým základem celého systému a na tomto kousku oblečení vše stojí a padá. Aby vše fungovalo jak má, je potřeba, aby základní vrstva těsně obepínala pokožku a mohla tak zajistit transport vlhkosti pryč od těla. Právě transport vlhkosti je nejdůležitějším úkolem, který má tato vrstva na starosti. Kvalitní spodní prádlo tě udrží v suchu i při velmi vysoké intenzitě pohybu, což výrazně přispívá k vyššímu teplotnímu komfortu. Základních vrstev neboli spodního prádla je na trhu celé množství, podle toho, při jakých teplotách ho chceš využívat. Na výběr je od jako pavučina tenkých tílek a triček, která se hodí jako podklad pro běhání v teplých letních dnech až po zateplená trika s dlouhým rukávem určená do mrazivého počasí. Základní vrstva by nikdy neměla být příliš silná, aby se nezhoršila její schopnost odvádět pot pryč od těla. Nezapomeň, že tepelná izolace není její hlavní funkce.

Izolační vrstva

Od tepelné izolace je zde vrstva druhá, izolační. Do této vrstvy spadají funkční běžecké mikiny a trika s vyšší gramáží. Ty by měly být vyrobené z materiálů schopných transportovat pot do okolního prostředí, ale jejich hlavní funkcí je dodatečné zateplení. Běžci používají tuto střední vrstvu nejčastěji ve velmi nízkých teplotách, kdy jim je i přes vysokou intenzitu pohybu přílišná zima.

Ochranná vrstva

Třetí a poslední vrstva má funkci ochrannou. Mezi oblečení třetí vrstvy tak zařazujeme převážně běžecké bundy a větrovky. Tato kategorie je zároveň vůbec nejčlenitější a nejnáročnější na správný výběr. Mezi bundami, které mají jen doladit tepelný komfort, poskytnout ochranu proti větru, nebo tě ochránit proti vodě je naprosto zásadní rozdíl.