Prodejny
BlogPoradenstvíZačínáme s triatlonem v pěti krocích

Začínáme s triatlonem v pěti krocích

Pokud chceš začít se sportem, nemusíš čekat na novoroční předsevzetí, nebo první jarní den! Začátek jakékoliv triatlonové disciplíny, nebo vytrvalostního sportu jako takového, začíná vždy objemovou zimní přípravou. Na tu je podzimní doba naprosto ideální. Základní pilíře tréninků jsme shrnuli v těchto pěti bodech. 

1. Krok – Motivace

Urči si cíl pro nadcházející triatlonovou sezónu. Vyber si pár závodů, které pro tebe budou vrcholem sezóny, na které se budeš těšit a připravovat, což tě bude motivovat k tréninku. Zasni se nad termínovkami a kup si jedno startovné k Mikuláši místo tabulky čokolády. Podle své, především plavecké, výkonnosti zvol sprint či olympijský triatlon, případně 1/2IM. Klikni na tlačítko „zaplatit“. Tak – kostky jsou vrženy. Jeden triatlonový závod je vždycky první – ale uvidíš, že žádný není poslední. 

2. Krok – Materiál

Pořiď si odpovídající materiál, teď je na to vhodný čas. Sežeň si nové kolo, nebo obnov své starší. Pořeš dobré nastavení posedu, strávíš na něm totiž mnoho hodin a to by mělo být v rámci žánru pohodlné. Zamysli se také nad pořízením cyklotrenažeru. Zimy v Čechách jsou poslední roky mírné, ale přesto se do plískanice ne vždy vyplatí vyjet. Jako další doporučuje zkušený triatlonista pořízení sporttesteru. Je to více motivační a trénink Tě bude víc bavit. A nezapomeň ani na plaveckou část – plavky a další doplňky, které jsou nezbytnou součástí plavecké přípravy. 

3. Krok - Tréninkový rozvrh hodin

Tak, jako jsi ve škole v každém pololetí dostal/a rozvrh hodin, si udělej i pravidelný týdenní plán svých tréninků a někam si jej vyvěs. Pravidelnost a systém jsou důležité a budeš vědět, kdy s Tebou ostatní budou moci počítat a kdy budeš mít hodiny vyhrazené pro sebe a svůj sport. Samozřejmě, že díky rodině a práci bude docházet ke změnám a výpadkům, ale pořád bys se měl/a snažit udržet pravidelnost a důslednost v plnění svého harmonogramu. Dvacet procent tréninkového úsilí bys v podzimní objemové přípravě měl/a věnovat plavání. Pokud jsi začátečník/nice, najdi si plaveckého trenéra, který Ti pomůže s technikou. Předejdeš vytvoření zlozvyků a chyb, které se dodatečně jen těžko odstraňují a doporučujeme začít s plaveckou diagnostikou. Sedmdesát procent tvého tréninkového času by měl zabrat běh, cyklistika, případně běžky. Zbylých deset bys měl/a věnovat posilování s přihlédnutím ke cvikům na zpevnění středu těla. A bez otálení by jsi se měl/a věnovat také strečinku a kompenzačním cvičením podle doporučení tvého fyzioterapeuta.

4. Krok – Tréninková náplň

První tři týdny to je pouze o vytrvalosti, tedy v aerobní zóně. Pokud neznáš tepovku a svá pásma aerobního a anaerobního prahu, běž v takovém zatížení, abys mohl souvisle komunikovat a nijak zvlášť se nezadýchával. Pokud nestačíš s dechem, je potřeba zpomalit, v případě úplných začátečníků přejít do chůze. Určitě to není ostuda, když třeba do kopce zvolíš rychlejší chůzi. V této první fázi je trénink v aerobním pásmu velmi důležitý pro rozvoj obecné vytrvalosti, bez které později nelze stavět další specifické tréninky. Při plavání je důležité napřed „zkrotit“ své tělo, a až poté začít s intenzivnějšími a specifickými plaveckými tréninky. Důležité je tedy nespěchat a v klidu nabírat své první objemy. Výkony a rychlosti ještě přijdou. 

5. Krok – Regenerace

Málokdo si to uvědomuje, ale i regenerace je regulérní tréninková jednotka. Na tohle nezapomínej!  Před a po tréninku protahování, rozklus, výklus. K tomu masáže a práce na pevném středu těla, který máme všichni slabší. Nezapomínejte ani na výživové doplňky po tréninku. A pamatuj, že na dlouhém tréninku si jen s vodou nevystačíš, i když si seběvětší frajer. Čím více tréninku, tím tělo potřebuje více odpočinku a naopak. A protože potřebuješ odpočívat málo, koukej začít už v pondělí. Toto pondělí!