Prodejny
BlogRecenzeZávodní běžecké boty

Závodní běžecké boty

Chystáte se na svůj první běžecký závod a přemýšlíte, jestli nerozšířit svůj vozový park o pár závodních bot? Argumentů pro a proti je celá řada, pojďme se podívat na to, kdy má smysl do závodky investovat a kdy naopak vystačíte s klasickou tréninkovou botou. Na úvod začněme popisem toho, čím se vlastně závodní bota liší od té tréninkové. Klíčová je především hmotnost, která může být u závodek ve srovnání s objemovými modely až poloviční. Ruku v ruce s nízkou hmotností jde i nižší míra tlumení, vyšší dynamika (v závodní botě je příjemnější udržovat rychlé tempo) a lehčí a prodyšnější svršek. Nic však není zadarmo a stinnou stránkou závodních bot je jejich výrazně nižší životnost, když ty nejlehčí modely na trhu vydrží jen zlomek toho, co by zvládla tlumená objemovka. Rozdíly mezi tréninkovou a závodní botou už známe a na řadu přichází rozhodnutí, zda má smysl do závodek investovat, nebo můžete i nadále závodit ve svých obvyklých tréninkových botách.

Kdy si pořídit závodní běžecké boty?

Spousta běžců přemýšlí, jestli jsou pro ně závodní boty vůbec nutné, když nepodávají špičkové výkony a běh je pro ně především zábavou. Odpověď na toto zamyšlení je jednoduchá. Pokud o závodkách začínáte uvažovat, pak je ten správný čas k jejich pořízení. Stejně tak má smysl závodní boty pořídit v momentě, kdy se vaše cíle na závodech mění z “dokončit” na “zaběhnout za čas lepší než...”. Závodní bota vás sice na desítce nezrychlí o pět minut, ale díky své konstrukci přeci jen výrazně pomůže v honbě za překonáním osobního rekordu.

Jak vybrat tu pravou závodní běžeckou botu?

Rozhodnutí tedy máme za sebou a teď už jen zbývá vybrat tu správnou botu pro vaše potřeby. Závodní boty se dělí do různých kategorií podobně jako ostatní typy běžeckých bot, ale vyznat se v nich často není úplně jednoduché. Základní rozdělení je jako obvykle podle povrchu, po kterém budete běhat. Závodky tak dělíme na trailové a boty vhodné na silnici. Na začátek se budeme věnovat modelům silničním. První důležitá informace je, že u závodních bot můžete zapomenout na rozlišení podle typu nášlapu (pronace/supinace). Důvodem je příliš nízká vrstva tlumení, která neposkytuje dostatek prostoru pro efektivní podporu chodidla, jako je tomu u vyšších a tlumenějších bot. Existuje sice několik závodních modelů s kontrolou pronace, ale i tam se jedná o podporu spíše symbolickou a bát se takových bot nemusíte, ani pokud je váš nášlap neutrální. Silniční závodky se tak liší především podle hmotnosti. Boty lehčí, než 200 gramů (ve velikosti UK8) jsou zpravidla extrémně tenké, osekané o všechny přebytečné prvky zvyšující komfort a jsou vhodné pro výkonnostní použití na vzdálenostech od pěti kilometrů do půlmaratonu. Na delších závodech mohou být takové boty přece jen až příliš tvrdé a málo pohodlné. Oproti tomu závodky s hmotností vyšší (více než 200 gramů v UK8) jsou obvykle o něco tlumenější a i když na každodenní objemový trénink by to nebylo to pravé, jednorázově se v nich dá bez problémů uběhnout i celý maraton. Kromě závodek existují ještě tzv. boty tempové, které svými funkčními vlastnostmi spadají někam mezi klasické závodky a boty tréninkové. Po tempovkách můžete sáhnout v případě, že chcete botu, ve které můžete nejen závodit, ale rovněž absolvovat pravidelné svižnější tréninky. Zároveň se jedná o oblíbenou volbu běžců, kteří si na klasickou závodní botu nevěří a dávají přednost vyššímu komfortu.

Závodní krosové běžecké boty

Kromě silničních modelů nesmíme zapomínat ani na vyznavače běhu v terénu, kteří mají situaci výrazně jednodušší. Závodních krosovek je totiž výrazně menší množství a vybírat mezi nimi budete vždy podle disciplíny, kterou v nich budete absolvovat. Na běhy do vrchu a krátké krosy hraje roli spolehlivý záběr a co nejnižší hmotnost, zatímco s rostoucí vzdáleností se bude zvyšovat význam ochranných prvků, které vám umožní absolvovat v plném nasazení i technicky náročné pasáže v pozdní fázi závodu. Samostatnou kategorií jsou horské a ultra závody, kde většina běžců volí kvůli extrémní náročnosti klasické tréninkové modely, které ochrání chodidlo a poskytnou potřebné tlumení.   Kromě disciplíny je v trailu zásadní i podklad, po kterém se budete pohybovat. Podle toho volíme botu s adekvátním vzorkem. Do sněhu a bahna se hodí kopačkám podobný grip a na kombinaci terén+asfalt naopak boty s podrážkou co nejhladší. Vybírat může z řady modelů zde: ZÁVODNÍ BĚŽECKÉ BOTY.