Prodejny
BlogNovinkyZátěžové testy pro nastavení tréninků po COVIDu

Zátěžové testy pro nastavení tréninků po COVIDu

V naší funkční laboratoři TRILAB v Praze-Holešovicích, která je vybavena technikou pro provádění funkčních zátěžových testů, se ke standardním důvodům pro podstoupení testů, jako je zlepšování a posouvání tréninkové i závodní hranice v cyklistice nebo běhu, přidává nový důvod – jak začít trénovat po COVIDu. Ať už to znamená, že jste ho prodělali nebo jste měli nucenou dlouhou pauzu kvůli všem opatřením.

Libor Zelenka, který testy provádí, se podělil se svou osobní zkušeností. „V rámci přípravy tréninků na sezónu, postupuji zátěžový test každý rok. Podle výstupních hodnot mohu lépe a efektivněji naplánovat tréninky."

Je vůbec důležité vědět, jak trénovat, v jakých tréninkových zónách apod.?

„To jsem si již po několikáté mohl vyzkoušet i na sobě. V říjnu loňského roku se mi bohužel nevyhnula virová "potvora" zvaná Covid. Myšlenka, že jako sportovce mě to jen lehce pozlobí, nebo se úplně vyhne, byla milná. Těžce mě to dostalo a na skoro 4 měsíce úplně odstavilo od veškeré fyzické aktivity. Po nemoci byl pro mě problém vyjít schody do prvního patra a natož vyběhnout. Po této nechtěné pauze a skoro měsíčním „rozchození“ jsem si udělal zátěžový test, právě pro zjištění, jak na tom jsem a jak začít pomalu se vracet. Mimochodem výkonnostní propad byl ... propastný. Musel jsem si vše včetně tréninků přenastavit a začít úplně jinak. Po dvou měsících je mi jasné, že to bylo správné. A přesně o tom to je.“

Správné nastavení tréninků díky výsledkům ze zátěžových testů je zásadní.

Zátěžové testy slouží jednak ke zjištění trénovanosti (výkonnosti) sportovce a jednak ke zjištění reakce organizmu na určitou zátěž. Určíme vaše skutečné tréninkové zóny a roztřídíme je dle toho, na co jste zvyklí – ať už na wattové zóny, tepové frekvence či jejich kombinaci. Dostanete konkrétní doporučení, jak si na základě výsledků upravit celoroční zatížení. Řekneme vám například, zda se v určitém období pohybujete ve správných tréninkových zónách apod.

laboratoři TRILAB na cyklo-trenažéru provádíme testy dva. Maximální spiroergometrický zátěžový test. Při tomto testu jsme schopni určit jednak silové a ventilační předpoklady (VO2max), ekonomiku práce pro tento sport, určit ventilační zlomy (prahy) k nastavení intenzit pro trénink a odhalit možné nedostatky v aerobní oblasti. Obecně nám tento test ukáže genetické předpoklady pro daný sport.

Druhý zátěžový test je tzv. laktátová křivka. Ten má také své nesporné výhody! Pomocí tohoto testu dokážeme velmi přesně určit zlomové body (aerobní i anaerobní práh), pro trénink s watty určujeme FTP (funkční prahový výkon) a následně provedeme individuální určení tréninkových zón!

Tyto testy provádíme i pro běžce na běžeckém pásu. Ideálně pro triatlonisty přidat ještě plaveckou video analýzu v našem bazénu s protiproudem.

Testování je nedílnou součástí pravidelného tréninku cyklisty a obecně vytrvalostních sportovců, pro přesné nastavení intenzit, a pro objektivizaci optimálního nastavení tréninkových plánů.