Prodejny
BlogRecenzePodzimní běžecké závody

Podzimní běžecké závody

Hlavním běžeckým závodním obdobím je bezesporu jaro. Po zimě jsou teploty ještě příjemně nízko a běžci mohou těžit z dlouhé zimní přípravy. O letních prázdninách se běžecké akce přesouvají do hor a počty silničních závodů výrazně klesají. Vyznavači polykání asfaltových kilometrů se ukládají k zaslouženému odpočinku po náročném jaru, aby nabrali sílu pro podzimní část sezóny.
 
Žádný z českých podzimních závodů se sice nemůže počtem účastníků rovnat pražskému maratonu a půlmaratonu, ale o to krásnější atmosféru některé podzimní akce nabízí.
 
Nejkritičtějším měsícem při plánování závodní sezóny je bezesporu září, když každý víkend tohoto měsíce nabízí hned několik lákavých podniků.
 
Prvním z takových závodů je babický trail čtvrt maraton (17. 9.), který se za šest let stal stálicí podzimní běžecké sezóny a díky nezaměnitelné atmosféře láká na start rekreační běžce i špičkové atlety. Závodí se na lesním okruhu v babicích u Říčan a kromě klasických věkových kategorií jsou vypsány i lahůdky jako nejrychlejší běžec naboso, s knírem, nebo “na Krupičku” (pouze v kraťasech a bez trika, po vzoru americké legendy Antona Krupicky).
 
Babický Trail ¼ maraton
Datum: 17. září
Délka: 10,549m
Povrch: lesní cesty, šotolina, asfalt
Startovné: 150,- (200,- na místě)
 
Více výkonnostně zaměření běžci mohou zamířit o týden později do Běchovic (25. 9.), kde se poběží už 120. Ročník legendárního silničního závodu Běchovice - Praha, který je zároveň mistrovstvím ČR v silničním běhu na deset kilometrů. V Běchovicích se každý rok potkává velmi kvalitní konkurence a tak představuje tento závod jedinečnou možnost porovnat se s českou vytrvaleckou špičkou.

Běchovice Praha
Datum: 25. září
Délka: 10km
Povrch: asfalt
Startovné: 600,- / 800,-
 
Milovníci hor by si neměli nechat ujít Šumavský ŠUTR (1. 10.) - závod, který má své kořeny v pražské Šárce a už třetím rokem se na podzim koná také v Zadově. ŠUTR je známý svým okruhovým charakterem a běžci si tak mohou naložit 21, 42, nebo 63 kilometrů, podle toho, na kolik se cítí. Kromě přítomnosti okruhů si můžete být jistí také tím, že na trase potkáte naprosté minimum asfaltu a na občerstvovacích stanicích vás budou čekat domácí dobroty a neopakovatelná atmosféra.

ŠUTR Šumava
Datum: 1. října
Délka: 21/42/63km
Povrch: terén
Startovné: 350,- (500,- na místě)
 
Skvělou atmosférou jsou charakteristické také podzimní běžecké závody v Brně, se kterými se vracíme zpět na silnici.
 
První z brněnských lákadel je noční závod 5|10 mil Brnem (24. 9.), který vás provede nejen centrem nočního Brna, ale zavítáte i na nádvoří a do podzemí hradu Špilberk. Celou akci provází charakteristická noční atmosféra tohoto studentského města a kromě několika málo odlehlých míst je celá trasa doslova obsypána diváky. Brněnské míle nejsou rychlým ani snadným závodem, naopak. Připravte se na několik náročných stoupání i klesání a chybět nebudou ani schody, nebo prudké zatáčky. O to zajímavější ale celá trasa je a rozhodně stojí za vyzkoušení.

5|10 mil Brnem
Datum: 24. září
Délka: 8/16km
Povrch: silnice, parky, chodníky
Startovné: 550,- / 650,-
 
Dominantou celého podzimu pak je brněnský Vokolopriglu (8. 10.) - čtrnáctikilometrový závod, který vede kolem dokola přehrady Prigl. Vzhledem k odlehlosti trasy (běží se po břehu směrem na hrad Veveří a po druhé straně zpět) sice není po cestě tolik diváků jako na závodech pořádaných v centru, ale o to pohodovější a příjemnější atmosféra panuje v rozlehlém zázemí v areálu TJ vodní sporty Brno. Podobně, jako 10 mil Brnem není ani Prigl jednoduchý závod, protože na čtrnácti kilometrech narazíte na několik zákeřných stoupání, které prověří vaše vrchařské schopnosti a rozbijí jinak stereotypní silniční tempo. Nejatraktivnější částí Vokopriglu je úsek zvaný “Skalky”. Ten na vás čeká za lávkou pod hradem Veveří, a jak už název napomíná, běžci zde musí běžet po úzké pěšině na úbočí skal tyčících se nad brněnskou přehradou.
 
Triexpert Vokolopriglu
Datum: 8. října
Délka: 14.1km
Povrch: silnice, zpevněné cesty
Startovné: 390,- / 690,-