Prodejny
BlogRecenzePlavecké pomůcky

Plavecké pomůcky

Chcete plavat jako Michael Phelps? Vezměte na to packy, desku, piškot a fištrón a vypilujte svůj kraul technickými cvičeními do dokonalosti!

Plavecké ráno v Podolí připomíná návštěvu v hračkářství. Každý z trénujících borců dorazí s pytlíčkem, který si vyplaval v posledním závodě, plným roztodivných plaveckých pomůcek. Ty si vyloží na okraj bazénu, na  skokanský blok si přilepí papírek s tréninkem a započne s hravou zimní přípravou. Po rozplavání následují roztodivná technická cvičení, k jejichž plnění si plavec postupně přibírá jednotlivé hračky.

Plavecká deska a práce dolních končetin

Kraulový kop nohou vychází z kyčlí, kotníky jsou povolené, špičky mírně vtočené dovnitř. Nohy mají spíše stabilizační, než hnací funkci, zvlášť když je triatlonista potřebuje v použitelném stavu ještě na kole a při běhu. I tak je ale zvládnutí správné techniky kraulových nohou zásadní a na pomoc neoprenu nadnášením dolních končetin spoléhat nelze.     
   
Pro nácvik techniky nohou můžete použít větší plaveckou desku, kterou si „povezete“ v natažených rukou před sebou. Jste-li začátečník, stačí vám takto uplavat dvě padesátky a stehenní svaly, které maximálně pracují, vám z těla vyžerou všechen dostupný kyslík takový způsobem, že zapomenete, jak se jmenujete.
Pokud si cvičení chcete ztížit a zkoordinovat se zbytkem těla, desku odložte k výstavce ostatních hraček a zkuste cvik Superman. Plavte s jednou rukou nataženou a druhou podél těla čelem dolů, soustřeďte se na práci dolních končetin. Až vám začne docházet kyslík, nadechněte se nad vodou a pomocí kraulového záběru vyměňte ruku vepředu. Pokud se chcete trochu šetřit, můžete mít ruku mířící supermansky vpřed položenou na plavecké desce. 

Plavecké ploutve a šnorchl

Ploutve a šnorchl většinou vlastní pokročilejší plavci, i když mohou pomoci i úplným začátečníkům. Křižujete v nich bazén jako žralok připravený k útoku, jen místo hřbetní ploutve z vás z vody kouká barevný konec šnorchlu. Na rozdíl od vození desky před sebou je vaše hlava i trup stále v poloze odpovídající té při kraulu, nemusíte se zatěžovat manévrováním s nádechem pod ramenem a můžete se soustředit jen na práci dolních končetin.

Tréninkové ploutve jsou výrazně kratší než ty, se kterými jste zvyklí šnorchlovat na prázdninách u moře, ale přesto vám celé plavání významně usnadní. Můžete je používat k souvislému kondičnímu tréninku, posílení dolních končetin i zlepšení pružnosti a práce kotníků.

Plavecké packy

Chcete-li poznat, jak dobře se plave lidem, kteří mají od přírody dlaně jako lopaty, navlékněte si packy. Sice to v hypoxickém stavu uprostřed tréninku bude připomínat němou filmovou grotesku, protože při provlékání prstů do jednotlivých oušek ve visu na plovácích mezi dráhami možná budete muset použít i zuby, ale nácvik šikovnosti a jemné motoriky přijde triatletovi vždycky vhod. Plavání s packami vás popožene více vpřed a naučí vás plynulejšímu záběru a většímu citu pro vodu pod rukama.   

Piškot

Chcete-li naopak poznat, jak špatně se plave lidem s nepohyblivými dolními končetinami, dejte si mezi stehna, lýtka či kotníky tréninkový piškot. Veškerý pohyb teď bude soustředěn na horní polovině těla a vy budete muset hodně poctivě odmakat každý záběr, jen abyste už konečně dojeli na druhý konec bazénu.   I ve spojení s použitím výše zmíněných pacek vás několik padesátek solidně unaví a přejít na závěr do prostého kraulu bez použití jakékoliv hračky bude provázeno pocitem nevýslovné lehkosti a svobody.
A o to při použití hraček při plavání jde – nácvik jednotlivých segmentů komplikovaného kraulového záběru, které vám postupně přejdou pod kůži a zautomatizují se jako pohybové vzorce. Pokud je spojíte s vyplaváním v plném kraulu a dalšími technickými cvičeními prováděnými bez pomůcek, váš styl se výrazně zlepší. S destičkou u bazénu se nemusíte cítit jako neplavec nebo dětina. Naopak. Hračky a hravý přístup k tréninku z vás udělají lepšího závodníka!