Prodejny
BlogRecenzeNOVÁ KOLEKCE INOV/8 JARO/LÉTO 2017

NOVÁ KOLEKCE INOV/8 JARO/LÉTO 2017

Sníh už na horách zůstává pouze na severních svazích a tak je čas vyrazit do pořádného terénu. Zároveň se mílovými kroky blíží sezóna horských závodů na kratší i delší vzdálenosti. Kvalitní krosová bota pak je naprostý základ, abyste si běh v technicky náročném terénu užili. Není ovšem terén jako terén a výběr správného modelu se může ukázat jako pořádně tvrdý oříšek.
 
Vynikající přístup má v tomto směru britský Inov-8, který patří na českém trhu mezi nejoblíbenější výrobce běžeckých bot do terénu. Na rozdíl od konkurence totiž Inov-8 vyvíjí své boty s důrazem na použití v různých prostředích, které pojmenovává Off Trail, Trail a All Terrain. Co tyto pojmy znamenají a jaké boty zvolit pro splnění vašich konkrétních požadavků se dozvíte na následujících řádcích.
 
OFF TRAIL
Jako první začneme kategorií Off Trail, která označuje boty pro běh v těch nejhorších možných podmínkách. Ať už se chystáte na orientační běh volným terénem, Spartan Race, nebo prostě jen rádi běháte bahnem a sněhem, pak je tato kategorie přímo určená pro vás.
 
Inov-8 X-Claw 275
Velmi zajímavá bota z této kategorie pak je model X-Claw 275, který navazuje na legendární závodku X-Talon 212. Na rozdíl od svého předchůdce však X-Claw přichází s celou řadou změn a vylepšení, díky kterým může tuto botu používat mnohem více běžců při širší škále aktivit.
Společným jmenovatelem řady “X” je velmi agresivní podrážka s maximálním možným záběrem, která vás podrží na každém povrchu. Díky ní se nemusíte bát bahna, mokrých kořenů ani zablácených překážek na některém z extrémních překážkových závodů.
 
Mezi nové prvky se pak řadí výrazně pohodlnější tlumicí vrstva. Ta je dostatečně příjemná, aby se v botě dalo bez potíží běžet několik hodin, a zároveň poskytuje potřebnou ochranu proti proražení, což oceníte zejména při sbíhání po kamenité cestě.
 
Další novinkou je široký svršek z balistického nylonu na kopytě standard fit. Balistický nylon se stará o to, že boty jsou prakticky nezničitelné a částečně nepromokavé. Širokou špičku pak oceníte při dlouhém pobytu v botě.
 
X-Claw 275 je univerzální model do náročných podmínek, který můžete využívat jak na občasné závody, tak na pravidelný trénink po měkkém povrchu. Jediné, na co si v této botě musíte dávat pozor je asfalt. Ne že by boty při běhu po tvrdém podkladu nebyly pohodlné, ale na silnicích a zpevněných cestách bude docházet k velmi rychlému opotřebení použitého vzorku.
 
TRAIL
Pro kombinaci lesních cest a pěšin s občasnými nevyhnutelnými přeběhy po silnici je tu kategorie Trail. Ideální poměr měkkých a zpevněných cest se zde udává 7:3 ve prospěch terénu, ale na rozdíl od Off Trailu se o boty nemusíte bát, ani když čas od času zabloudíte na asfaltku. Do Trailové kategorie spadají boty, které jsou velmi spolehlivé a přesné pro běh v různorodém terénu od bahna přes kameny a důraz je kladen i na větší všestrannost při volbě terénů.
 
Inov-8 TerraClaw 250
TerraClaw je dnes už takřka kultovní bota, která je právem přirovnávána k tanku T-44. Vyvážený vzorek z gumy s vysokou přilnavostí si poradí s drtivou většinou povrchů a zároveň nedochází k jeho rychlému opotřebení při běhu po kamenech, nebo zpevněných cestách.
Svršek je tentokrát z klasické textilie, což sice znamená, že na rozdíl od balistického nylonu nebude disponovat tak vysokou odolností a lehkou voděodolností, ale o to bude prodyšnější (oceníte zejména v letních měsících) a příjemněji obepnutý kolem chodidla.
 
Terra Claw 250 je lehká bota s překvapivě vysokou mírou ochrany chodidla. Tato kombinace vytváří předpoklady pro dokonalou zbraň do kamenitého terénu pro běžce všech výkonnostních skupin od hobíků až po výkonnostní chrty.
 
Tvar svršku je opět velmi prostorný a určený zejména pro běžce s širším typem chodidla. Výztuha ve tvaru X, která se táhne přes příčnou klenbu, však zajišťuje vysokou stabilitu i na nerovném podkladu.
 
Svými vlastnostmi je TerraClaw jeden z nejlepších modelů pro použití na českých trailech, kde se budete nejčastěji pohybovat po hliněných pěšinách a cestách, ale chybět nebudou ani zajímavější úseky po kamenech a kořenech, nebo nutné zlo v podobě přeběhů po silnicích a zpevněných cestách.

 
ALL TERRAIN
Ne každý touží po tom běhat v horách. Pokud dáváte raději přednost terénu v blízkosti měst, pak je zde pro vás kategorie bot All Terrain. Boty z této skupiny jsou speciálně navrženy tak, aby se v nich dalo komfortně kombinovat běhání po silnicích i v terénu. Na silniční půlmaraton to sice nebude to pravé, ale měkké tlumení a hladký vzorek zajistí bezproblémové využití na chodnících a cyklostezkách, aniž by bota výrazně ztrácela na své přilnavosti a stabilitě v lehkém terénu.
 
TrailTalon 275
TrailTalon je nástupce veleúspěšných Race Ultra 270, oproti kterým přichází s měkčí tlumicí vrstvou a pohodlnějším svrškem, takže nic nebrání tomu, aby se tato bota stala jednou z nejoblíbenějších univerzálních bot na českém trhu.
Podrážka boty je uzpůsobena tak, aby se v TrailTalonu dalo běhat padesát procent v terénu a padesát procent po silnicích. Univerzálnost je podpořena měkkou tlumicí vrstvou, která zvládne i dopad přes patu u rekreačních běžců. Geometrie a tvar boty přitom velmi příjemně podpoří i dopad na střed chodidla, pokud dáváte této technice došlapu přednost.
 
Svršek tvoří nově extrémně lehká a prodyšná síťovina s označením Breeze. Ta se bude hodit nejvíce v nadcházejících letních měsících, kdy je potřeba aby chodidlo v botě dostatečně dýchalo a nedocházelo k nechtěnému přehřívání a hromadění potu (což má za následek nepříjemné otlaky a puchýře). Stabilitu lehkého svršku zajišťuje plastová klec obepínající celou střední část chodidla. Chybět nesmí ani robustní chránič prstů, nebo výztuha kopírující příčnou klenbu pro ještě lepší boční stabilitu v sebězích.
 
TrailTalon 275 je ideální bota pro všechny, kdo rádi běhají v terénu, ale než se k němu dostanou, musí překonat několik kilometrů po silnici, nebo cyklostezce. Svými vlastnostmi se jedná o jednu z nejuniverzálnějších bot na českém trhu, což zároveň znamená, že je tato bota jednou z nejoblíbenějších.