Prodejny
BlogRecenzeNová kolekce Hoka One One

Nová kolekce Hoka One One

Hoka One One patří mezi nejmladší běžecké značky. Její historie se datuje do roku 2010, kdy se bývalý vývojáři Salomonu, Nicolas Mermoud a Jean-Luc Diard spojili, aby dali vzniknout novým běžeckým botám podle svých představ. Nyní už můžeme s jistotou říci, že jejich rozhodnutí bylo správné, protože Hoka One One v současnosti patří mezi nejoblíbenější značky běžeckých bot na světě. Vzhledem ke krátké historii je však stále na čem pracovat a co vylepšovat a to se týká i nové jarní kolekce pro rok 2017.

Některé změny, kterých jsme se na jaro dočkali, jsou spíše kosmetického charakteru. To se týká zejména silniční objemovky Clifton, která se řadí mezi nejprodávanější silniční boty posledních let. Důvodem je především bezkonkurenční poměr hmotnost / pohodlí a příjemně plynulý přechod z dopadu do odrazu. To vše na maximalistické tlumicí vrstvě s nízkým dropem.
 
Pokud tedy máte některou z předchozích verzí Cliftonu, nemusíte se bát, že by vám letos na jaře nové boty přestaly vyhovovat. Úpravy se týkají především barevného provedení. Základní tvar i funkční vlastnosti zůstaly zachovány a dá se očekávat, že i tentokrát se po Cliftonu jen zapráší.

Výraznějších změn se ovšem dočkala další bota, která se řadí mezi nedostatkové zboží - univerzální objemovka Challenger ATR. Tento model vychází z geometrie již zmíněného Cliftonu, ale přidává stabilnější tlumení, pevnější svršek a lehce agresivnější podešev. Díky tomu je Challenger jednou z nejuniverzálnějších bot na trhu a hravě si poradí jak s nabíháním objemu po silnici, tak s kamenitým horským trailem.
 
Achillovou patou předchozí generace Challengeru byl svršek, který měl v některých případech tendenci praskat. Nová třetí generace však přichází s kompletně přepracovaným provedením svrchní síťoviny, takže tento problém by měl být definitivně vyřešen. Příjemným bonusem je ještě lepší střih, který se dá srovnávat i s Brooksem, Asicsem a dalšími značkami vyhlášenými vysokým pohodlím.

Třetí a nejdůležitější novinkou v jarní kolekci je představení vůbec první běžecké boty s kontrolou pronace, kterou Hoka One One nabízí. Už dříve sice existoval model Conquest, který se řadil do stabilnější kategorie, ale tato bota neměla kontrolu pronace v pravém slova smyslu a navíc nepatřila mezi nejpovedenější.
 
Novinka Gaviota je však úplně jiný případ. Troufáme si tvrdit, že Gaviota bude tvrdým konkurentem pro Kayano, Adrenaline, Paradox a další oblíbené pronační modely nejrůznějších značek.

Kombinace klasické EVA pěny a pevnějšího tlumení RMAT na vnitřní hraně zajišťuje u Gavioty ideální stabilitu aniž by byla snížena úroveň tlumení. Chodidlo obepíná bezešvý a strečový svršek, který obepíná chodidlo jako druhá kůže a zapomínat nesmíme ani na atraktivní barevné provedení (design je další prvek, který se u Hoky rok od roku zlepšuje). Ve výsledku se tak jedná o lehkou, ale perfektně tlumenou botu s charakteristicky plynulým přechodem z dopadu do odrazu. Nechybí ani nízký drop a přizvednutí paty, tedy prvky podporující dopad na střed chodidla.

Na závěr zmíníme modely, u kterých se pro jarní sezónu změnilo pouze barevné provedení. To se týká krosovky Speedgoat určené do těžšího terénu, nebo výkonnostně orientovaných Speed Instinctů.