Prodejny
BlogRecenzeNová kolekce Brooks jaro/léto 2017

Nová kolekce Brooks jaro/léto 2017

Brooks se v TRIEXPERTU po dlouhá léta řadí mezi nejoblíbenější a nejprodávanější výrobce běžeckých bot. A to i přesto, že většina českých běžců se skutečnost, že značka Brooks vůbec existuje, dozvídá až v okamžiku, kdy si tyto boty obouvá na nohy.
 
Mezi klíčové vlastnosti, které činí běžecké boty Brooks tak populární se řadí perfektní střih, který dobře sedí na většinu typů chodidel a v neposlední řadě také poměrně konzervativní přístup k vývoji, při kterém se snoubí využívání a vymýšlení nových technologií s citem pro tradici.
 
U Brooksu si zkrátka můžete být jistí, že se v nových modelech budete cítit velmi podobně, jako v jejich předchůdcích. Díky používání inovativních postupů se však často daří snížit celkovou hmotnost a zajistit ještě pohodlnější střih, takže celkový dojem je s každou novou generací lepší a lepší. Ostatně i díky tomu se v celosvětovém měřítku jedná o jednu z top pěti běžeckých značek.
 
Pojďme se nyní podívat na to, jaké novinky si pro nás v Brooksu připravili na sezónu jaro/léto 2017!

 

Cascadia 12

Na začátek zmíníme oblíbenou krosovku Cascadia s pořadovým číslem dvanáct. Cascadia je krásným příkladem výše zmíněného důrazu na tradici, aneb proč měnit něco, co perfektně funguje. Tlumicí vrstva a celkový charakter boty je totiž u Cascadie velmi podobný už několik let a jediné, co se každou sezónu mění, je zpracování podrážky a konstrukce svršku.
 
Cascadia 12 v tomto směru není výjimkou a zachovává si vlastnosti perfektní krosovky s velmi vysokou mírou ochrany a stability pro vaše chodidla. Díky tomu se tyto boty hodí nejen pro použití v horách, ale všude tam, kde na vás bude čekat kamenitý podklad. Cascadia ovšem bez problému zvládne i střídání různých povrchů od asfaltu přes bláto až po rozbité lesní cesty.
 
V nové dvanácté verzi se změny dočkal zejména svršek, který je z menšího počtu dílů, což má za následek větší komfort. Lehký facelift se objevil také u většiny stabilizačních a ochranných prvků kolem nártu i v přední části chodidla.

Hmotnost: 340gr
Drop: 10mm

Ravenna 8

Další důležitou novinkou je silniční objemová bota Ravenna 8, která je charakteristická svou dynamickou tlumicí směsí a konstrukcí na rozmezí neutrální a pronační běžecké boty.
 
Podpora stability je totiž u Ravenny řešena částečně v oblasti svršku a částečně na úrovni tlumicí vrstvy. Tato kombinace má za následek velmi zajímavé funkční vlastnosti, které nejvíce oceníte v pozdní fázi tréninku, nebo závodu, když už jsou chodidla unavená a i u běžců s neutrálním došlapem mají tendenci sklouzávat do lehkého prošlápnutí směrem dovnitř (tzv. Nadměrné pronace).
 
U osmé Ravenny se větších či menších změn dočkalo jak tlumení, které je nově o dva milimetry vyšší, tak svršek. Ten je nyní jednodušší a příjemněji tvarovaný při zachování velmi dobré stability a pevnosti celé boty.

Hmotnost: 290gr
Drop: 10mm
 

Adrenaline GTS 17

Adrenaline GTS (Go To Shoe) je klasikou mezi silničními objemovými botami. Konstrukce tlumení tohoto modelu je výrazně ovlivněna agresivním stabilizačním prvkem, který si za poslední roky oblíbilo množství běžců s nadměrně pronačním nášlapem.
 
Střih Adrenalinu je spíše užší a v tomto směru se nic nezměnilo ani u sedmnácté generace. Nově se však objevuje výraznější zpevnění střední části chodidla a nový je i odlehčený materiál svršku. Osvědčená podešev i tlumicí vrstva zůstaly v podstatě beze změny.

Hmotnost: 300gr
Drop:12mm

 

Transcend 4

Z kategorie prémiových tréninkových bot zmíníme jeden z mladších modelů a sice Transcend, který letos postoupil do čtvrté generace. Transcend je velmi široká a zároveň velmi stabilní běžecká bota se špičkovým tlumením.
 
Oproti jiným objemovkám se Transcend liší zejména unikátní konstrukcí tlumení. To využívá zapuštění chodidla hlouběji do tlumicí vrstvy, čímž zajišťuje podporu stability, aniž by byly potřeba jakékoliv aktivní prvky známé z klasických pronačních bot. Díky tomu se Transcendu nemusí bát ani běžci s neutrálním došlapem, které oslovil širší střih a extrémně pohodlný bezešvý svršek.
 
Právě svršek prodělal u čtvrté generace největší změnu. Nově je výrazně lehčí a vzdušnější. Nemusíte se ovšem bát, že by se jednalo o změny na úkor pevnosti, na které tento model stojí.

Hmotnost: 305gr
Drop: 8mm
 

Launch 4

Poslední novinkou z jarní kolekce je odlehčený silniční model Launch 4, který se výborně hodí jak pro použití na delších závodech, tak při klasickém tréninkovém nabíhání kilometrů.
 
Díky velmi povedenému vyvážení míry tlumení a dynamiky tlumicího materiálu se jedná o jednu z nejoblíbenějších víceúčelových bot. Pokud tedy rádi a často chodíte na závody, ale nechcete si za tímto účelem pořizovat  speciální závodní boty, pak je Launch 4 jasná volba.
 
Nová jarní verze disponuje kompletně přepracovaným bezešvým svrškem, který by měl ve srovnání s předchozí generací disponovat vyšší stabilitou v oblasti kolem kotníku a naopak pružnější a volnější síťovinou okolo příčné klenby.

Ghost 9, Puregrit 5

Zapomínat ale nesmíme ani na stálice, které se v rámci jarní kolekce dočkaly pouze barevných změn. Mezi ty patří Ghost 9, jedna z nejoblíbenějších neutrálních silničních bot určených na objemový trénink. Za pozornost stojí i povedená, minimalismem inspirovaná, krosovka Puregrit 5 se zajímavým poměrem pohodlí, nízkého dropu (4mm) a solidního citu pro terén. To vše zabalené, jak jinak, do velmi pohodlného svršku.

 

Hyperion

Z výkonnostní řady je zde pak loňská novinka Hyperion s extrémně nízkou hmotností, úzkým střihem a velmi vysokou dynamikou. Hyperion na první pohled připomíná atletické tretry a podobně jako ony je i tato závodka určena pro ambiciózní běžce, kteří hledají ty nejlehčí a nejrychlejší boty pro překonávání svých osobních rekordů.

Hmotnost: 260gr
Drop: 10mm