Prodejny
BlogRozhovoryNa triatlonu mě přitahuje jeho nevázanost, říká Jan Lepier

Na triatlonu mě přitahuje jeho nevázanost, říká Jan Lepier

Šéf sítě běžeckých a triatlonových speciálek TRIEXPERT Jan Lepier přešel vloni od vrcholového veslování k triatlonu. Má za sebou několik „půlek“ pod pět hodin a nedávno vybojoval slot na MS 70.3 do Jihoafrické republiky. O triatlonu, závodním týmu, jeho plánech a snech jsme si povídali v následujícím rozhovoru. Od mládí ses věnoval veslování na vrcholové úrovni. Jak ses tomuto sportu věnoval dlouho a jakých největších úspěchů jsi dosáhl? Veslování jsem se věnoval od 14 do 40 let, tedy skoro čtvrtstoletí. Vybojoval jsem několik republikových titulů a na mezinárodní úrovni si nejvíce cením 11. místa na MS juniorů na čtyřveslici bez kormidelníka. Mezi dospělými to bylo 8.místo na ME v roce 2013. V jakém oddíle jsi trénoval? Zůstal jsem v domovském Brně, i když jsem několikrát dostal nabídku z pražské Dukly, kde byly u nás nejlepší podmínky. Ale dal jsem přednost studiu, později práci a vydělávání peněz. Co bylo důvodem k ukončení kariéry veslaře? Před několika lety jsem se chtěl pokoušet o kvalifikaci na OH do brazilského Ria, ale nevyšlo to. Přišly jiné věci a já se rozhodl jít jinou cestou. Také přišlo zranění a sportovní pauza. Sport mi tehdy vůbec nechyběl. Jak ses potom dostal k triatlonu? Začnu trochu zeširoka. V roce 2010 jsem se stal majitel běžeckých prodejen TRIEXPERT a řekl jsem si, že bych jednou rád otevřel specializovanou prodejnu na triatlon. Když jsem jezdil na tréninky a závody na račický kanál po Argentinské ulici, tak jsem si říkal, že by tam mohlo být vhodné místo pro prodejnu. V březnu roku 2016 jsme otevřeli triatlonovou speciálku v Holešovicích a já se rozhodl, že si tento sport také zkusím na vlastní kůži.

Vzpomeneš si na svůj první triatlonový závod? Není to tak dávno, takže určitě. Bylo to v červnu loňského roku na bezhákovém triatlonu na olympijských distancích ve Žďáru nad Sázavou. Překvapivě se mi tam podařilo obsadit třetí místo ve věkové kategorii. Plaval jsem za průměrem, kolo jsem jel nadprůměrně a neběželo se mi špatně. Bavilo mě to a motivovalo do dalšího tréninku. Píše ti někdo tréninkový plán, máš trenéra? Ne. Po mnoha letech vrcholového sportování znám svoje tělo a vím, co potřebuje. Trénuji podle sebe, svých pocitů a dat z měřičů výkonu.

Letos jsi absolvoval několik dobře obsazených domácích i zahraničních závodů. Jak se ti vedlo? Zkraje sezony jsem startoval na Czechmanovi, kde jsem „zabalil“ na běžecké části. Vůbec mi nešly nohy a navíc jsem chtěl trochu pošetřit síly na blížící se Ironman 70.3 ve švýcarském Rappersvillu. Je to krásný závod, kam bych se příští rok velice rád vrátil. V červenci jsem absolvoval Challenge Prague, kde se mi dařilo a se svým výkonem jsem spokojen. Na půlce v Zell am See jsem skončil 11tý ve své věkové kategorii a vybojoval slot na světový šampionát v JARu v roce 2018. Kdo je v současné době členem TRIEXPERT triatlonového týmu? V TRIEXPERT MILT RAACING TEAM je Karel Zadák, Franta Schoval, Petr Soukup a já. Pro další rok bych rád rozšířil naše týmové barvy i do hobby kategorie, jednám také s dalšími závodníky do našeho Racing týmu. Každý člen bude mít výhody při nákupu zboží a služeb u nás, dostane zdarma triatlonový dres a v blízké době budeme rozjíždět společné tréninky. Jaké plány máš ohledně rozšiřování sítě TRIEXPERT prodejen? V současné době máme 5 běžeckých speciálek a jednu triatlonovou. Chystáme se otevřít další prodejny v Plzni, Olomouci, Ostravě a Hradci Králové. Čím ti triatlon imponuje? Svojí pestrostí a různorodostí. Nebaví mě trénovat dlouho jen jednu disciplínu. Také mě baví časová nevázanost na nikoho. Rád dělám vytrvalostní sport a jednotlivé disciplíny triatlonu se navzájem krásně doplňují. Jaké jsou tvé triatlonové sny? Dá se říct, že mám tři sny. Letos jsem měl možnost vidět Jana Frodena při doběhu na IM Klagenfurt. Chtěl bych jednou závodit po jeho boku. Jeho suverenita a komunikace na cílovém koberci s diváky byla neuvěřitelná. Dalším snem je medaile ze světového šampionátu v JARu. Pokusím se připravit tak, abych si tento sen příští rok splnil. Třetím snem je účast na IM Hawaii, o slot se chci pokusit příští rok v Barceloně.