Prodejny
BlogRecenzeKola Quintana Roo - triatlonové speciály s konstrukcí spojenou s historií IM

Kola Quintana Roo - triatlonové speciály s konstrukcí spojenou s historií IM

Inovativní výrobce triatlonových kol QR je vždy o jeden krok napřed před ostatními. A vy na jejich stroji budete o jeden skok před svými soupeři!

Víte, že Quintana Roo je jedním z 31 mexických států? Možná ne, ale určitě víte, že to je jedna z nejlepších značek triatlonových kol na světě, která dostala název právě podle oblíbené destinace svého zakladatele Dana Empfielda a kterou vystihuje pádné heslo „We Are Triathlon“. V Quintana Roo totiž vědí, že triatlon není jen o výkonech, ale také o dobré společnosti lidí okolo závodů. Závodníci jsou současně spolupracovníci, kamarádi, sousedé i známí, a společná vášeň této komunity nadšenců se promítá do vysoce inovativního přístupu při výrobě a vývoji triatlonových speciálů. 

Zakladatel Quintana Roo finishující závod Ironman na Havaji, rok 1981.

Bohatá historie triatlonových speciálů

Značka QR byla založena v roce 1987 a jejich prvním počinem ve výrobě triatlonového vybavení byl neopren. Chvíli poté, v roce 1989, stvořili první triatlonové kolo v podobě, jak ho známe dnes, tedy s geometrií upravenou pro potřeby posedu triatletů. Zanedlouho poté přišli v QR s myšlenkou speciálního fittingu triatlonových kol na míru každého závodníka. Mimochodem, GURU Fitting, který můžete zažít v naší prodejně, vymyslel také Dan Empfield! V roce 1993 spatřila světlo světa vlajková loď značky QR – kolo Kilo. Bylo vyrobeno z hliníku Easton 7005 a jeho rám opravdu vážil právě jeden kilogram. Dnes to možná nezní tak božsky, ale tenkrát, v době ocelových rámů, to bylo vážně něco! V dalších letech se značka zaměřila na výrobu z karbonových kompozitů a v roce 1996 vznikly modely QR Carbonaero a QR Illuminaero. Těsně před koncem tisíciletí se konstruktéři zaměřili krom nových materiálů také na vnější uspořádání dílů, veškerou kabeláž ukryli do rámu kola a v roce 1999 vyšli na trh s modelem QR Redstone. První triatlonové superkolo vůbec odstartovalo zrod nové generace vysoce aerodynamických triatlonových speciálů a dostalo svůj název podle jedné z amerických balistických střel. 

V roce 2001 přibyl do arsenálu konstruktérů v QR další materiál – titan. Přetavili jej do mocelu QR Ti-Phoon. O čtyři roky později stvořili celokarbonové QR Lucero, lehké, hbité kolo, které doveze svého jezdce ke slávě, i kdyby s tím náhodou nesouhlasil. V roce 2006 jej následovaly další celokarbonové modely QR Caliente a QR Seduza.  Rok 2008 se nesl ve znamení experimentů s aerodynamikou. Vývojářský tým se snažil co možná nejvíce snížit odpor vzduchu okolo převodníků. Proto na ně navrhl asymetrický proudnicový kryt, který tvaroval v aerodynamickém tunelu až do dokonalosti. V roce 2009 vznikl prototyp kola Sluggo, typický masivní sedlovkou i dolní částí rámu, jehož designová koncepce je patrná na kolech značky QR dodnes. V aerodynamickém tunelu si vedl dobře, ale na pohled byl tak ošklivý, že bylo třeba přidat tenčí horní trubku na rám a předělat krytí převodníků, aby se vyloupl v pohlednější model CD0.1.

Nová konstrukce kola umožnila vedení vzduchu ze strany převodníků na tu prázdnou, čímž zvýšila stabilitu kola v bočním větru a obecně navýšila jeho aerodynamiku až na úroveň ideální řezačky vzduchu. Toto kolo bylo zvoleno inovací desetiletí a získalo zlatou medaili na Eurobike. Samozřejmě i tento model se dočkal vylepšené verze, nazvané Illicito. Vzhledem k pravidlům mezinárodní cyklistické federace byla jeho konstrukce na sto procent ilegální, ale který triatlonista by se o to staral! Vyznačoval se vylepšenou aerodynamikou, která už připomínala plachtění v přímém či bočním protivětru. Psal se rok 2011. Zatím posledním modelem ve velké historii inovace a vývoje kol na triatlon je model QR PRsix z roku 2014. V jeho konstrukci se sešly všechny zkušenosti, které firma za svou více než patnáctiletou historii nasbírala a je právem považováno za kolo, které vás doveze daleko za hranice vašich možností.    

https://www.youtube.com/watch?v=3EXHj7w9Kpo