Prodejny
BlogRecenzeHistorie triatlonu ve zkratce

Historie triatlonu ve zkratce

Běh i plavání provází lidský rod od té doby, kdy mu před několika miliony lety přišlo jako super nápad slézt ze stromu. Bicykl byl vynalezen na počátku 19. století a pak už se jen čekalo na to, kdy někoho tvůrčím způsobem napadne zmíněné kratochvíle zkombinovat do jednoho závodu. Jaká je historie triatlonu ve  zkratce?

Triatlon v plenkách

Triatlon je zajíček mezi sporty a jeho historie sahá do Francie dvacátých let dvacátého století, kdy se v rámci soutěže „Les Trois Sports“ jelo 12 kilometrů na kole, pak se běžely 3 kilometry a nakonec se plavecky překonával kanál Marne. Následovaly další podobné víceboje, které běh, cyklistiku či plavání spojovaly s dalšími disciplínami jako je veslování nebo kanoistika. Zajímavé je, že v těchto prapočátcích bylo pořadí disciplín obrácené – nejprve se běželo či jelo na kole a teprve potom se křečemi a vyčerpáním stižené tělo ponořilo do vody k plavání na cca 500 m.

Na tyto vícebojařské občasníky navázal až běžecký boom, který zasáhl USA v šedesátých letech. O desetiletí později totiž začala mít sportovní populace v Kalifornii z jednotvárného běhání roupy a chtěla je něčím ozvláštnit. První závod kombinující běh společně s plaváním a cyklistikou proběhl v Mission Bay v San Diegu dne 25. 9. 1974. Akce navázala na starší ročníky, kdy se jen plavalo a běhalo, a její konání je považováno za oficiální datum narozenin moderního triatlonu. Závod se skládal z 500 yardů plavání, 5 mil cyklistiky a 6 mil běhu a dokončilo jej 46 lidí.

Zrození Ironmana

S jídlem roste chuť. Počátky nejpopulárnější formy triatlonu leží na Havaji v roce 1977, kde se v jedné hospodské debatě řešilo, zda jsou nejzdatnějšími sportovci na světě běžci, cyklisté nebo plavci. Protože se společnost přítomných atletů nemohla na výsledku shodnout, vyhlásil za víření bubnů barového orchestru John Collins, účastník výše zmíněného triatlonu v Mission Bay, že králem sportovců a železným mužem se stane ten, kdo jako první protne cílovou pásku ve spojení tří vyhlášených havajských závodů. Jmenovitě se jednalo o Waikiki Rough Water Swim na 2,4 míle, The Oahu Bike Race na 112 mil a The Honolulu Marathon. Do závodu šlo 15 účastníků a dokončilo jich 12. V roce 1982 se začal pořádat Havajský Ironman na dnes známých tratích a účastnilo se ho 600 lidí. V současné době je limit 3 000 účastníků a vyjet si sem slot je největší sen snad každého triatlonisty.

Počátky triatlonu v Čechách

V srpnu 1979 vyšel v Československém sportu článek „Agonie železných mužů“, který varujícím způsobem popisoval, jak  američtí imperialisté pořádají závod, který účastníky přímo ohrožuje na životě. Byl pochopitelně psán tak motivačním tónem, že zapůsobil jako hlášení ředitele žákům, aby za mrazivých dnů neolizovali zábradlí před školou. Skupina nadšených vodáků ihned pojala myšlenku tak geniální závod zopakovat a tak se 21. 6. 1980 konal v Přední Hluboké první triatlon v Evropě. Závod se jel na distancích 2-60-20 a existuje dodnes, i když je pro širší veřejnost uzavřen.

Triatlon na olympiádě

Historie triatlonu coby olympijského sportu sahá jen do roku 2000, kdy se tento sport objevil v roli debutanta v Sydney. Pro barvy českého triatlonu to tehdy byl debut jaksepatří parádní, protože při něm český reprezentant Jan Řehula vybojoval bronzovou medaili. Olympijský triatlon je přitom trochu jiný závod než vytrvalostní Ironman. Koná se na distancích 1,5 – 40 - 10 a při cyklistice je povolený drafting.