Prodejny
BlogRecenzeHavaj neznamená jen pohodu a surfing. Ironman se blíží!!!

Havaj neznamená jen pohodu a surfing. Ironman se blíží!!!

Vrchol triatlonové sezóny dospěje v sobotu 8.10. svého vrcholu! Do Kony se sjíždí celý triatlonový národ a v ulicích, v bazénu i na přilehlých plážích se koncentruje jinak nebývalý počet vyšvihaných těl. Přinášíme přímý přenos ladění formy těsně před startem MS na Havaji a pohled přípravné kuchyně jednoho z českých triatletů.

V Koně vypadá každý den jako z příručky pro katolíky s názvem „Když budete hodní, přijdete do ráje.“ Obloha vymalovaná sluncem, tyrkysové moře o teplotě ideální pro kavárenské povaleče, prázdninová pohoda 365 dní v roce. Prostě takový normální život, jen v extrémním zpomalení a maximální vyrovnanosti. Přesto se sem každý rok na začátku října sjíždějí i ti nejlepší a nejrychlejší, ti kteří si ten ráj užijí až poté, co se popasují s výzvou zvanou Ironman. 

Plavecký trénink v Kailua Pier

Nejprestižnější dlouhý triatlon světa se zde na Big Islandu v Kailua-Kona koná už od roku 1982. Přemožitele trati i vlastních fyzických a psychických limitů čeká 3,8 km plavání u Kailua Pier, 180 km na kole mezi vyprahlými lávovými poli s ďábelským protivětrem do městečka Hawi, a maratonská trať přes Kailua-Kona do Queen Ka´a humanu a zpět. Za odměnu vás pak na Ali´i Drive čeká mohutný aplaus přihlížejících fanoušků z celého světa. 
Trať cyklistiky do Hawi​
 

Aktuálně se do Kony sjíždí světová triatlonová elita a na tréninku tu můžete potkat třeba Jana Frodena, jak si šel vyklusat do krámu pro ananas. Účastníci si osahávají trať, ladí se poslední detaily, spekuluje se, vymýšlí se strategie. Jak vypadá předzávodní triatlonové hemžení v Koně, popisuje jičínský triatlonista Petr Soukup:  

Poté co se srovnáte s dvanáctihodinovým časovým posunem, tak je vám po pár dnech fajn. Navíc taky jednoduše víte, kolik je doma hodin. Bohužel horší je to s přivyknutím si na místní klima. Teploty se přes den na sluníčku přibližují k 40°C a 90% vlhkost na komfortu nepřidá. Ale to jsou podmínky, které mají všichni stejné. Takže je otázkou, jak se s tím každý popasuje. A nutno říct, že přístup je hodně individuální. Po týdnu stráveném v Koně už může každý s jistotou říci, že se vrchol triatlonové sezóny blíží. Nejen že houstne počet běžců na Alii Drive, cyklistů testujících trať uprostřed lávových polí nebo plavců v Kailua-Pier, ale houstnutí atmosféry a blížící se závod dokazuje i počet stánků a představování žhavých novinek. Každý si přijde na své. Já osobně jsem si zatím vyzvedl batoh s číslem a šel do vyhlášeného baru Lava-Java udělat rozhovor pro Českou televizi. Ne, že by mne stánky nechávaly chladným, každého přece zajímá, co jsou formy schopné vyvinout a pomoci nám zlepšit časy, ale jdu na to takticky. Mám tu s sebou experta Lukáše, který vše dokonale obhlédne a prozkoumá, a mě pak ukáže, co stojí za to vidět.
Plavání je jediná disciplína, která v tomto vedru není přímá poprava 

Abych se tu sám nebál, vzal jsem sebou pár odvážlivců a každému přidělil funkci. A proto si teď nemůžu stěžovat, že by nebylo nakoupeno, měl jsem hlad anebo se obával o život. Nákupčí Karolina, řidič táta a osobní strážce Lukáš jsou mi kdykoli k dispozici. U plotny se navíc střídají všichni tři, a tak jsem díky jejich gastronomii virtuálně procestoval svět. Mě proto nezbývá než jen lehce trénovat, spát, jíst, pít místní pivo a věřit ve formu, která musí přijít v sobotu ráno. No řekněte, není to styl života, jaký byste si na Havaji představovali? Teď už stačí to v sobotu dát ve vysněném čase a doběhnout si pro medaili ve své věkové kategorii.
Testování závodního stroje na rozpáleném asfaltu 

Základ mojí přípravy stojí na jednoduchém pravidle – nenechat se strhnout těmi, kdo se kolem vás v pravé poledne prohánějí po zdejším běžeckém boulevardu Alii Drive anebo jedou na kole anonymní lávovou krajinou k cyklistické otočce v Hawi. Všichni jsou dle pozorovaného tempa mistři světa, ale ti rozumní jsou v těch teplotně exponovaných časech schovaní ve stínu a střádají síly. Osobně považuji ideální dobu na trénink hned po úsvitu a 6:15 či těsně před západem slunce 18:15. V jinou dobu je jakýkoliv sport kromě plavání poprava. I přesto, že se závod koná už za čtyři dny, pohodový život na Havaji jakoby nebyl vůbec narušen touhle megalomanskou akcí. Stejná pohoda vládne i mezi závodníky. Baví se tu spolu profesionálové s amatéry, trenéři hvězd radí začínajícím a všichni si vzájemně pomůžou, kdykoliv je třeba. Žádné rozdíly v tom kdo jsi, odkud jsi a na jaký cílíš čas, tu cítit nejsou. Všichni vědí, že čelit výzvě společně je lepší, než kdyby si každý hrabal na svém písečku.

 
Organizátoři navíc nezanedbávají možnost, jak vás vtáhnout do atmosféry Ironmana, a tak se tu můžete zúčastnit bohatého programu“ doplavat si pro kafe, ráno posnídat s hvězdami, vidět závodit děti, dozvědět se něco o historii Havaje, vyzkoušet si zkrácený běh po Alii Drive, otestovat své plavecké schopnosti na závodní trati a zjistit, co vydrží vaše kolo na rozpáleném asfaltu směrem do Hawi. Zatím mě nabitý program míjí, ale je možné, že se ve mně něco zlomí a i já si se svým go-pro doplavu pro kafe, které vůbec nepiju. Jediné, co zodpovědně sleduji, jsou záznamy ze snídaní, protože obohatit si taktiku na trať není nikdy na škodu: https://www.ironman.com.

V závodě bude kromě Petra Soukupa s číslem 2244 ještě několik českých zástupců. Sledujte také boj Petry Jiránkové (st. č. 1846), Jany Richtrové (1868), Petra Michovského (1370), Milana Pekárka (696), Davida Procházky (1393), Karla Sumbala (1432), Marka Svobody (1086), Daniela Tkáče (1779) a Zbyška Jaroše (1460). Závod startuje 8.10. 2016 v 6:25 místního času skupinou ELITE muži, tedy v 18:25 času našeho. Následují další vlny, jmenovitě v 6:30 ELITE ženy, 6:55 Age-group muži a 7:00 Age-group ženy. Online můžete celý závod sledovat na tomto odkazu: https://eu.ironman.com.