Prodejny
BlogNovinkyGebrselassieho duch, živý Farah a štěkající hyeny aneb Běžci v Etiopii. Chystá se premiéra běžeckého filmu.

Gebrselassieho duch, živý Farah a štěkající hyeny aneb Běžci v Etiopii. Chystá se premiéra běžeckého filmu.

 

Tři měsíce běžeckého života na africké náhorní planině. Střih. Skoro tři sta padesát hodin ve střihacím programu. Střih. Běžci v Etiopii – druhý film jihočeského běžce Jiřího Csirika chystá premiéru. Už 17. června od 19:00 v sále pražského kulturního domu Kyje s bohatým doprovodným programem.

Proběhněte se po Etiopii. Přijďte na pražskou premiéru snímku, který natočil přední český běžec Jiří Csirik. Vydal se na tři měsíce do jedné z běžeckých velmocí. Po Etiopii běhal s Davidem Vašem, s nímž spolupracoval už na filmu Běžci v Keni (na něj můžete přijít hned další den, ve čtvrtek 18. 6.) Uvidíte krásy africké přírody a potkáte se s místními obyvateli. Po promítání filmu následuje setkání s aktéry. Připravené bude pivo i grilování. Podle počasí nejspíš pod hvězdnou oblohou na břehu rybníka. Všichni návštěvníci dostanou na vstupenku z promítání slevu v prodejnách TRIEXPERT a jeden výherce pak získá poukázku na speciální běžeckou diagnostiku v ceně 2290 Kč. Program pokračuje ve čtvrtek – opět v 19 hodin – kdy se budou promítat Běžci v Keni.

Podrobnosti o akci:  http://www.kdkyje.cz/index.php/program/bymonth?yearID=2020&monthID=06

 

"Měl jsem tisíc giga materiálu. Vybral jsem šest hodin. Teď má film 1:47 hodiny, viděl jsem ho už asi desetkrát a pokaždé se mi podařilo ještě pár vteřin zkrátit,“ popisuje zrod díla 27letý Jiří Csirik. Spolu s parťákem Davidem Vašem už strávili pár tréninkových kempů v Keni. Jako první Češi se letos poprvé vydali do Etiopie (amharsky se řekne ኢትዮጵያ). Ještě výš, do ještě lepších terénů, za ještě větší kvalitou. Však se tu v centru legendárního Haile Gebrselassieho potkali i s Mo Farahem.

„Je to mazec. Jirka udělal obrovský kus práce. Když jsem to zase viděl, zavzpomínal, byla to nádhera, postupujícím časem větší a větší. Pokud nebudou problémy s cestováním, jedu tam za rok určitě zas,“ oceňuje kamaráda i etiopské kulisy David Vaš. 

Bydleli v Suluthe, aglomeraci velké metropole Addis Abeby, v domečku běžkyně Mimi Beletheové, která už obléká bahrajnský dres. A běhali po okolních terénech všeho druhu ve výšce až 2900 metrů, což je o 400 až 500 metrů než v keňském Itenu. „Po příjezdu to byla opravdu dřina a projevovalo se to vysokými tepy, nohy hned tuhly. Všechny běhy jsme chodili hezky pomalu a trpělivě,“ vzpomíná David Vaš, který tu jel podle plánu od Róberta Štefka. Kromě tréninku poznali i místní kuchyni, mnohem pestřejší než v Keni, pili pivo z pivovarů, postavených Čechy, ale zároveň pocítili i silný čínský vliv. „Afrika nám dala hodně. Pokoru, víc si vážím toho, jak dobře si žijeme. Tady si uvědomíš hodnoty, jaký máme bezpečný domov,“ dodávají oba.