Prodejny
BlogRecenzeCastelli – s logem štíra na zádech a dynamitem v nohách

Castelli – s logem štíra na zádech a dynamitem v nohách

Značka Castelli odvozuje svůj vznik od dílny milánského návrháře a krejčího Vittore Gianniho, který svůj podnik otevřel už v roce 1876. V té době ovšem nešil na cyklisty, ale oblékal fotbalisty AC Milan a tanečnice slavného milánského baletu. První cyklistický úbor vyrobila firma až v roce 1910, a to pro světového šampiona a pětinásobného vítěze Giro d´Italia Alfreda Binda. Kurz k výrobě cyklistického oblečení nabral podnik výrazně až v roce 1939, kdy jej převzal Armando Castelli, a začal oblékat cyklistické hrdiny té doby – Gina Bartaliho, Fausta Coppiho, Louisona Bobeta či Raphaela Gimignaniho. Po svém otci převzal vedení firmy Maurizio Castelli, sám vynikající cyklistický závodník, který v roce 1974 opatřil výrobky typickým logem se štírem. Moderní éra značky Castelli právě začala.

1. Armando Castelli 2. Gino Bartali a Fausto Coppi 3. logo Castelli ve své podobě v roce 1974

V roce 1977 přišel Castelli s prvními aerodynamickými kalhotami z Lycry, které byly používány nejen při závodech, ale také se prodávaly širší veřejnosti. V roce 1981 se pak objevily na Giru v barevné variantě, což bylo do té doby mezi cyklisty oblečenými do černé tak trochu faux pas. Od osmdesátých let se pak firma výrazně zabývala vývojem nových technologií ve výrobě textilií. Vynalezla sublimační potisk látek pro nanesení loga sponzorů, jako první oblékla cyklisty na závodě Paříž-Roubaix do funkčního termooblečení, na olympijské hry v Athénách v roce 1996 ušila první aerodynamickou cyklistickou kombinézu a rozšířila portfolio výrobků i o řadu oblečení pro ženy. První nositelkou byla italská bikerka a olympijská vítězka Paola Pezzo.

1. Prvními aerodynamické kalhoty z Lycry 2. Na Giro 1981 v barevné variantě 3. Paola Pezzo

V 80. a 90. letech oblékal Castelli několik profesionálních týmů na Tour i Giru, dnes obléká všechny členy týmu Cannondale Pro Cycling a dále zvyšuje technologickou úroveň materiálů, ze kterých šije. Jedná se především o lehký aerodynamický jersey, ze kterého se šijí kombinézy a cyklistické kalhoty, a dále využití nanotechnologií při výrobě vodoodpudivých a prodyšných materiálů. V dnešní nabídce firmy si kromě slušivých cyklistických kalhot, dresů, bund, rukavic a návleků v typické bílo-černo-červené kombinaci můžete vybrat i triatlonové kombinézy.
Maurizio Castelli kdysi řekl: „ Nikdy bych nebyl schopný udělat revoluci v cyklistickém oblečení, kdybych sám nezávodil. To je jediná cesta, jak zjistit, co je opravdu zapotřebí.“ Pokud chcete tuto filozofii značky Castelli podpořit, nejlepší bude, když jejich oblečení vezmete na ten nejdrsnější trénink či závod a pořádně je zapotíte a umažete ;-)