Prodejny
BlogRecenzeBojíš se běhání v zimě a za sychravého počasí? Už nemusíš!

Bojíš se běhání v zimě a za sychravého počasí? Už nemusíš!

Běžecké oblečení na zimuLetošní zima se ještě nevzdává a trápí nás mrazy a častým sněžením. Proto je dobré si připomenout, jak se vhodně obléci, aby sis mohl dopřát vyběhnout za každého počasí. Při běhání v zimě stačí dodržovat několik základních pravidel. Odměnou ti bude zvuk křupajícího sněhu pod botami a dechberoucí zážitky z běhu zasněženou krajinou. Největším nepřítelem běžců bývá v zimním období chlad a vítr. Dnes je však snadné obléci se tak, že ani teploty hluboko pod bodem mrazu nepředstavují problém. I při běhání mezi sněhovými vločkami ti bude příjemně teplo a zážitky spojené běháním v zimě si budeš moci maximálně užívat. Zimní období je navíc ideální pro nabírání kondice směrem k jarním závodům. Jestli se tedy řadíš mezi ambiciózní běžce a v nadcházející sezóně chceš vylepšit své časy na pětce, desítce, nebo půlmaratonu, pak je zimní trénink nutnost, bez které se to neobejde.

Zapomeňte na bavlnu

Základem pohodlného zimního běhání je kvalitní oblečení z funkčních materiálů. Zapomeň na bavlnu, která není schopná pracovat s vlhkostí a na těle vás bude nepříjemně studit. Podchlazení je pak otázkou času. Místo bavlny dej přednost umělým funkčním vláknům, která dokáží během okamžiku odvést pot pryč od těla a vaše pokožka zůstanete v suchu a teple.

Každá vrstva se počítá 

Pro správné oblékání je nejlepší použít systém vrstev. Základním kamenem je vrstva spodní, neboli první. Tu by mělo tvořit těsně upnuté funkční tričko vyrobené buď z lehké (v případě vyšších teplot), nebo z hřejivější (v případě mrazu) tkaniny. Spodní vrstva zajistí odvod vlhkosti (potu) pryč od pokožky, což je její hlavní a jediný účel. Použité funkční tričko by proto nikdy nemělo být příliš tlusté, protože se tím zvyšuje riziko, že pod ním zůstanete mokří a prochladlí. Velmi oblíbeným spodním funkčním trikem je například model Intensity Warm od švédské značky Craft. Pro tu nejlepší kvalitu a nejspolehlivější funkční oblečení doporučujeme zvolit švýcarskou značku oblečení X-Bionic. 

Izolační vrstva se hodí

Pro zateplení je následně vrstva číslo dvě, které se také říká izolační. Tu by měla tvořit lehká mikina, nebo tlustší tričko z funkčního a hřejivého materiálu. Spousta běžců izolační vrstvu vynechává, protože už samotná spodní vrstva jim zajišťuje dostatečné zateplení. Pokud ti často bývá zima, pak se neboj izolační vrstvu použít. V aktuální sezóně jsme nadšení ze středních vrstev Montane Dragon a Montane Katla, které nabízí bezkonkurenční poměr ceny a výkonu. Pro vyznavače extrémních zimních sportů máme nachystanou dutým vláknem zateplenou mikino-bundu Montane Fireball Verso, která se dá sbalit do malého balíčku a po oblečení vás zahřeje i v těch nejdrsnějších podmínkách. Více se o ní můžeš dozvědět ve videorecenzi na našem Youtube kanálu. 

Třetí vrstva - ochranná

Poslední vrstva má hlavní úkol ochránit tě od nepřízně počasí při běhání v zimě. Pro tento účel se nejvíce hodí tenké membránové bundy, které jsou vyrobeny z vodě/větru odolných materiálů. Čím tenčí vaše běžecká bunda bude, tím lépe. Teplo už bys totiž měl/a mít vyřešené pomocí první a druhé vrstvy a příliš těžká a hřejivá bunda znamená, že se v ní budeš nepříjemně potit. Lehké materiály mají naopak prodyšnost velmi vysokou a ty se v nich nebudeš cítit jako ve skleníku. Většina běžců dává přednost větru odolné membráně (nejčastěji GORE WINDSTOPPER), která tě ochrání před zimou a větrem a zároveň poskytuje maximální prodyšnost. Pokud chceš běhat bez ohledu na počasí, pak se může hodit nepromokavá bunda z membrány Gore-Tex, nebo Pertex Shield+. Z nepromokavých bund je jasnou jedničkou materiál GTX Shake Dry, který naleznete u Bund Gore R7 Shakedry a Dynafit UltraGTX Shakedry. Z levnějších variant je skvělou volbou dnes již kultovní kousek oblečení – bežecká bunda Minimus od Montane. [gallery size="medium" ids="391341,391335,391343"] Jestli se spokojíš jen s ochranou proti větru, pak tě svým střihem a propracovanou konstrukcí nadchnou běžecké bundy windstopperky GORE R3 a GORE R7

Zimní běžecké legíny a šortky

Z oblečení už nám zbývá vyřešit pouze nohy. Běžci nejčastěji a nejraději používají elastické kalhoty, neboli běžecké legíny, které těsně obepínají vaše nohy a zajišťují skvělý tepelný komfort i při tenké vrstvě materiálu. Běžecké elasťáky by se daly rozdělit na tři základní typy. Legíny můžete zvolit buď z lehkého materiálu bez zateplení (pokud máte tendenci se hodně přehřívat), lehce zateplené s vnitřním fleecem (zlatá střední cesta) nebo nejteplejší variantu kombinující fleece a větruodolnou membránu. Lehké běžecké elasťáky na zimní běh mohou mít buď kompresní provedení, kde je bezkonkurenční značka Skins, nebo tradiční střih, kde doporučujeme elasťáky Gore R3. Stejný model je možné pořídit i v zateplené variantě Gero R3 Thermo. U Gore zůstaneme i do třetice s nejteplejšími membránovými kalhotami Gore R5 Windstopper

Ruce a nohy v teple

Zapomínat ale nesmíme ani na ruce a hlavu. Kvalitní čepice a rukavice jsou základem pohodlného běhání v zimních měsících. Promrzající prsty rozhodně nejsou žádný standard a dá se jim snadno předejít pořízením zateplených membránových rukavic, které bez ohledu na zimu, nebo vítr udrží vaše prsty i dlaně v teple. Jestli se spíše přehříváš, pak ti budou stačit pouze lehké fleecové rukavice s nižší výhřevností. Sami jsme si velmi oblíbili čepici Gore Mythos 2, což je výborná větru odolná běžecká čepice pro běh ve velmi chladném počasí s reflexními prvky pro lepší viditelnost. Běžecké rukavice Dynafit Race Pro jsou sice lehké, ale poskytnou teplo v chladivém počasí a hodí se jako první vrstva do extrémních podmínek.

Běžecké boty na zimu

Posledním dílkem skládačky jsou vaše chodidla. Naprostým základem jsou kvalitní běžecké ponožky. Ty poznáš díky kompletně bezešvé struktuře a rozdělení na levou a pravou. Modely určené pro zimní běhání bývají o něco teplejší a především vytažené vysoko na lýtko, aby zakryly prostor mezi okrajem boty a začátkem elasťáků. V případě potíží s achilovkami se můžete pojistit ještě speciálními návleky, které se dají přetáhnout přes jakoukoliv běžeckou botu. Skvělé zimní ponožky nabízí dlouhodobá jednička tohoto segmentu, švýcarský výrobce X-socks. Model X-SocksWinter Run je dostatečně zateplený a vysoký, aby udržel tvoje chodidla i achilovky v teple a zároveň poskytuje lehkou fixaci v oblasti kotníků a bezkonkurenční odvod přebytečného potu. Případně zkus běžecké termo ponožky Gore M Thermo Mid Socks rychle odvádějí pot od pokožky a tím zabraňují promrznutí. Při volbě běžeckých bot máš dvě varianty. Většina běžců běhá celý rok v těch samých botách a s příchodem zimy vymění pouze ponožky za teplejší. Pokud si ale chceš dopřát maximální komfort, pak sáhni po botách s nepromokavou membránou, které udrží tvoje chodidla v suchu a teple i při běhu hlubokým, nebo mokrým sněhem. Nepromokavé varianty se dají najít jak mezi silničními, tak mezi krosovými modely. Na silnici můžeš vyzkoušet oblíbené Brooks Ghost 11 GTX a do terénu pak neméně populární model Hoka One One Speedgoat v provedení Mid WP.