Prodejny
BlogRecenzeBěhání se sporttesterem

Běhání se sporttesterem

Sporttester, neboli chytré hodinky dnes patří k neodmyslitelnému běžeckému vybavení. Tato malá hračka vám totiž může výrazným způsobem zpříjemnit a zefektivnit trénink a často přinese do každodenní rutiny nový impuls. Jako u množství dalších věcí však také o sporttesteru platí, že je to dobrý sluha, ale zlý pán.
 
Běžecké hodinky si nejčastěji běžci pořizují kvůli přítomností GPS, která dokáže velmi přesně změřit uběhnutou vzdálenost, nebo v reálném čase ukazovat údaje o průměrné i aktuální rychlosti i nadmořské výšce.

Vzhledem k riziku kolísání aktuální rychlosti je mezi běžci velmi oblíbená funkce autolap, která vám po určitém úseku (nejčastěji se využívá vzdálenost 1km) ukáže naprosto přesné údaje o tempu, kterým běžíte. Pokud je pro vás jeden kilometr příliš dlouhý, nebo naopak krátký, je možné tento interval změnit podle osobní preference.
 
Kromě autolapu jsou u kvalitnějších modelů k dispozici i další alarmy, které vás upozorní na to, že se máte napít, nebo najíst. To se na jednu stranu může zdát jako naprosto absurdní, ale během velmi náročných a dlouhých závodů (ultramaratony, nebo dlouhý triatlon) vám může tento alarm zachránit kůži. Během intenzivní fyzické zátěže je pro sportovce velmi těžké udržovat pozornost a myslet na pravidelné doplňování energie a tekutin a automatické upozornění tento problém velmi efektivně řeší.
 
Mezi velmi šikovné funkce spojené s přítomností GPS patří i navigace po předem nahrané trase. Díky tomu se už nemusíte bát běhat v neprobádaných končinách. Navigace většiny sporttesterů je velmi intuitivní a dokáže vás efektivně provést městem i horskými pěšinami.

Kromě měření rychlosti a vzdálenosti je zásadní i další senzor - tentokrát měřící srdeční frekvenci. Rychlost dokáže být občas velmi ošidná (jste ve stresu z práce, nebo se o vás pokouší nějaká nemoc a tempo jde rapidně dolů, i když máte pocit, že běžíte na hranici svých možností). Z toho důvodu je velmi oblíbený trénink podle tepové frekvence, který dokáže objektivně zhodnotit intenzitu vašeho výkonu.
 
Správně vedený trénink podle tepů vás může v tréninku posunout až nečekaně vysoko a zároveň sníží riziko přetrénování.
 
Tepy se dají měřit buď pomocí hrudního pásu, nebo skrze optický senzor zabudovaný v těle hodinek. Obě varianty mají své pro i proti, optika na zápěstí je výrazně pohodlnější, ale méně přesná. Problém je i běhání v zimě, kdy hodinky musí být přímo na zápěstí a ne převlečené přes mikinu, nebo bundu.
 
Hrudní pás je oproti optice sice méně pohodlný, ale zato nabízí nekompromisní přesnost a bleskovou odezvu o změně tepové frekvence. Výhodou je i možnost sbírání dalších dat, jako je vertikální oscilace, délka kroku, zatížení levé vs. pravé strany a dalších dat, které využívá značka Garmin v rámci své funkce Running Dynamics. Všechna tato data potěší především nadšence do analýzy tréninků a všechny běžce, kteří se snaží zlepšit svou techniku a nemají po ruce atletického trenéra.
                       
Kromě výše popsaných funkcí umí dnešní sporttestery také komunikovat s chytrými telefony a synchronizovat skrze ně tréninky s internetovými deníky. Velmi zajímavé jsou i tzv. chytré notifikace, které ukazují upozornění o příchozím hovoru, sms atd. přímo na displeji hodinek.
 
Za zmínku stojí i 24/7 sledování denní aktivity pomocí zabudovaného gyroskopu. I tato funkce dnes patří mezi velmi oblíbené a pomůže vám odhalit nedostatky ve vašem každodenním životě (příliš málo/mnoho spánku, nedostatek pohybu atd…).
 
Jak vybrat správný sporttester? Kvalitních značek je hned několik, ale mezi absolutní špičku patří americký Garmin, který nabízí celou řadu produktů od těch úplně nejzákladnějších (pro rekreační sportovce) až po profesionální sporttestery, které uspokojí i ty nejnáročnější.
 
Garmin v současnosti určuje směr vývoje sportovních hodinek, jako první přišel s funkcemi jako například running dynamics (viz výše), connect IQ (obchod s miniaplikacemi, skrze které si můžete své hodinky upravit, nebo vylepšit podle svého), nebo propojení s oblíbeným tréninkovým deníkem STRAVA (zavedení živých segmentů, suffer score a dalších vychytávek, které změní váš rutinní trénink v nečekanou zábavu).  
 
Kvalitní hodinky má ve své nabídce i finský Polar, který je v současnosti velmi oblíbený pro svůj model M400. Čtyřstovky totiž nabízí za velmi příznivou cenu množství funkcí, které byly až donedávna výsadou výrazně dražších sporttesterů.
gramin-sporttester-15.jpg