Prodejny
BlogRozhovoryBěh je pro mě skvělý doplněk k veslování, říká Jakub Mach

Běh je pro mě skvělý doplněk k veslování, říká Jakub Mach

Vedoucí pražské běžecké speciálky TRIEXPERT na Andělu Jakub Mach se od deseti let věnuje veslování a má za sebou několik kvalitních umístění. Letos se z Brna přestěhoval do Prahy a v našem rozhovoru vypráví o svém vztahu k běhání, motivaci a pracovních výzvách na smíchovské prodejně. Jak ses dostal k práci v TRIEXPERTu? Z veslování se dlouho znám s majitelem TRIEXPERTu Honzou Lepierem, který je můj kamarád. Stejně tak se skvělým triatlonistou a veslařem Karlem Zadákem, který mi práci v brněnské prodejně TRIEXPERT nabídl. Nejdřív jsem tam pracoval jako brigádník, pak už jako zaměstnanec. Na jaře letošního roku jsem si vyzkoušel práci na pozici vedoucího prodejny a pak přišla možnost v pražské běžecké speciálce na Andělu.. Jak jsi tuto možnost uchopil? Do Prahy mě přitáhlo i to, že kluci z veslování, se kterými jsem trénoval v Brně, začali trénovat v pražské Dukle. Spojil jsem tedy sportování s prací a přestěhoval se do Prahy. Nastoupil jsem rovnou na pozici vedoucího, vyměnil se pracovní tým a v mnoha věcech to pro mě byla (a stále je) zajímavá výzva.

Konsolidoval se váš pracovní tým? Ano. Nyní zde pracujeme ve třech se Standou Tarantem a Luckou Jerlingovou, všichni na stálých směnách od 11 do 18 hodin. Myslím, že tvoříme dobrý tým a navzájem se doplňujeme. V čem je smíchovská prodejna TRIEXPERT unikátní a speciální? Jsme největší běžeckou speciálkou v Praze, sortiment máme ve dvou patrech. Stejně jako v ostatních našich běžeckých prodejnách, nabízíme k nákupu běžeckých bot i diagnostiku běžeckého stylu a dalších parametrů. Z renomovaných světových běžeckých značek nabízíme vybavení od Saucony, Brooks, Nike, Hoka One One, Inov-8 a Salming. Nově máme vynikající běžecké oblečení od X-Bionic ke Skins, Gore, Craft, KariTraa, Nike, které tu máme stabilně. Zákazníci si u nás mohou dát kávu a zkonzultovat všechno kolem běhání. S čím k vám nejčastěji přicházejí? S požadavkem na individuální výběr vhodných běžeckých bot. Setkáváme se s mnoha mylnými představami a mýty, jedním z nich je třeba to, že na běh polní cestou jsou jedinou možností krosové boty.

V čem tě tato práce baví a co je pro tebe novou výzvou? Baví mě práce s lidmi a možnost předávat sportovní vědomosti a znalosti dál. Každý člověk přichází s něčím specifickým, takže práce je pestrá a vyžaduje jistou míru flexibility. Je super prodávat špičkové sportovní vybavení, kterému člověk sám věří. Není to jen o prodeji bot, ale výběru toho nejlepšího pro konkrétní osobu. Výzvou je pro mě to, že do naší prodejny kousek od centra Prahy přichází mnoho cizinců, takže můžu procvičit své jazykové dovednosti. Zvlášť běžecká diagnostika  v angličtině je někdy pěkným oříškem.. Jaký je tvůj vztah k běhání? Mým dominantním sportem zůstává stále veslování, ale běh beru jako perfektní doplněk. S Milanem Viktorou (reprezentant ČR ve veslování) vybíháme několikrát v týdnu po stezce směrem do Velké Chuchle podél Vltavy. Deset silničních kilometrů dokážu v závodě zaběhnout za 38 minut, ale ze závodů běhám víceméně jen TRIEXPERT Vokolo priglu. O víkendech máme veslařské závody, takže to s těmi běžeckými nejde moc dohromady.

Jak dlouho se věnuješ veslování a jaký je tvůj největší úspěch? Začínal jsem v roce 2000, kdy mi bylo deset let. S dvouletou pauzou, kdy jsem ztrácel motivaci a potřeboval si odpočinout, se tomuto sportu věnuji do dneška. Za svůj největší úspěch považuji 8. místo v kategorii dvojveslic na Univerziádě v Koreji. Se značkou TRIEXPERT je čím dál více propojený triatlon. Zkusil sis triatlonový závod? Ano. Ve zmiňované přestávce od veslování jsem si zkusil Pilmana ve Žďáru nad Sázavou, což je náročná „půlka“ (1.9km plavání-90km cyklistiky-21km běhu). Po slabším plavání jsem předjel mnoho soupeřů na kole, ale závěrečný půlmaraton v kopcovitém terénu už mi v závěru moc „nechutnal“ a nohy těžkly.