Prodejny
BlogRecenzeNutná výbava začínajícího triatleta

Nutná výbava začínajícího triatleta

Výbava začínajícího triatleta

Plavete, běháte, jezdíte na kole? A přemýšlíte, že byste své tréninkové úsilí přetavili ve start na některém z mnoha triatlonových závodů? A co vlastně je na ten triatlon teda všechno třeba? Na první pohled by se totiž mohlo zdát, že je potřeba triatlonové vybavení, spousta věcí, ale zase tak horké to není. Na start se můžete postavit s jakýmkoli kolem, které konkrétní pravidla nezakazují, s funkčními brzdami a helmou, která jde zapnout a drží na hlavě. Jet můžete klidně na favoritu po dědovi, v plavkách a triku ze sekáče a botaskách. Další věci už závisí na úrovni vašich ambicí, na tom jak velký technický hendikep je pro vás únosný,  a jak moc při tom vašem snažení chcete vypadat dobře. Řekněme si tedy, že ten technický hendikep chceme trochu snížit. Jaké jsou ty nejlepší pomůcky k usnadnění cesty do cíle? A začneme z prostředka z pohledu pořadí jednotlivých disciplín, tedy kolem, tady se dá toho času ukrojit totiž jednoznačně nejvíc. 

KOLO

Kolo je (většinou) nejdražší součástí výbavy triatleta. A asi také nejvíce opečovávanou. Nebudeme nyní řešit jednotlivé značky a modely triatlonových a časovkářských speciálů, kterých je na trhu relativně velké množství a jejichž kvalita se v dané cenové relaci až tolik neliší. Zkusíme se podívat spíše na vhodné parametry kola a jeho součástí, především s ohledem na délku triatlonového  závodu. Závody jsou bezhákové (zakázaný drafting) – je povoleno použití triatlonového speciálu nebo aero nástavců. Nebo jsou závody hákové(s povoleným draftingem) – triatlonové speciály nejsou povoleny a aero nástavce nesmí přesahovat brzdové páky ve vodorovné rovině Máte-li silniční kolo, tak vhodný urychlovací paket je triatlonové sedlo a aero nástavce, případně obrácená sedlovka. Významně se tak vylepší pozice jezdce a minuty na výsledném času tají jak sněhuláci v Maroku. Pokud si s tou pozicí lámete hlavu, tak netřeba, můžete využít naše nastavení GURU FIT SYSTÉM. Předejdete potížím a budete mít jistou, že materiál využíváte správně. Ideální je pak spojit tento upgrade a nastavení dohromady a nechat si s nejvhodnější volbou poradit. Triatlonový speciál je ještě vhodnější, ale již vyšší investice. Není nutné ho hned pořizovat, dá se využít půjčovna a vyzkoušet si na závodě jeho přínos. 

Střední či dlouhý triatlon si však již zaslouží triatlonový speciál. Buď časovkářský, nebo přímo triatlonový. A ten pak vybavit nejlépe diskovým zadním kolem a předním loukoťovým, nebo vysokým - 60 či 90 mm ráfkem. Disk oceníte zejména při rovinatějším profilu trasy. Pokud předem víte, že profil bude spíše náročný a kopcovitý, dá se vřele doporučit kombinace 90mm ráfku vzadu a 60mm ráfku vpředu. Pozor – berte na vědomí i rozdílné vlastnosti materiálu ráfku (celokarbon versus hliníková brzdná plocha) při  brždění. Celokarbonová kola o poznání hůře brzdí a to zejména za mokra. Modely s hliníkem jsou pak sice těžší, ale zase levnější. V kvalitní prodejně by Vám měli umět kolo nastavit na míru Vašim fyziologickým parametrům. Příkladem je nastavení kola na bike-fitting stolici GURU FIT SYSTEM.

TRETRY

Triatlonové tretry se od těch „běžných“ silničních treter liší především použitím suchého zipu namísto přezek a díky tomu i velmi rychlému nazutí/vyzutí a lehké manipulaci. To se hodí především při krátkém triatlonu, kdy vás trápí každá vteřina strávená v depu navíc. Tretry na vás v depu mohou čekat již zacvaklé do pedálů, často jsou pomocí integrované gumičky uchyceny k přesmykači či rychloupínáku a vy je nazouváte až během jízdy. Nutno podotknou, že i tohle je potřeba trénovat, pokud nechcete na dalším závodě vyšvihnout paradní klaunské vystoupení. Při delších variantách závodu je pak na rozhodnutí závodníka, zda použije klasické silniční tretry, nebo dá přednost triatlonovým speciálům. Ztráta způsobená jejich pomalejším nazouváním již nepředstavuje tak fatální problém a plně ji kompenzuje vyšší míra pohodlí za jízdy. Výhodou triatlonových treter je většinou menší nasákavost materiálu, některé modely mají dokonce perforovanou podešev pro odtok vody ven z boty. 

PŘILBA

Při krátkém triatlonu sáhne většina závodníků po klasické silniční přilbě, doplněné o běžné cyklistické brýle. Zde opravdu není třeba investovat nemalé peníze do speciální aerodynamické přilby se štítem. Ta se ale opravdu vyplatí, pokud to myslíte vážně s dlouhým triatlonem. Je to jedna z částí výbavy s nejlepším poměrem cena/ušetřený čas. 

BĚŽECKÉ BOTY

Také zde sehrává rozhodující roli při výběru typu a modelu běžeckých bot délka závodu. Při krátkém triatlonu si bez obav můžete dovolit obout velmi lehký závodní model a s ponožkou si také hlavu lámat nemusíte. Těch několik málo kilometrů se dá celkem bez problémů vydržet. Při dlouhém závodě je třeba myslet i na dobu běhu a až maratonskou vzdálenost. Těch 42,192 km si bezpečně vytrpíte i bez ohledu na to, zda se vám tvoří krvavé otlaky, puchýře a odřeniny. V takovém případě jsou mnohem vhodnější sice o pár gramů těžší, ale mnohem pohodlnější tlumenější boty doplněné o kvalitní běžecké ponožky. Dobré jsou gumové tkaničky s rychlozdrhovadlem, které zase ušetří čas v depu. 

NEOPREN

Výběr správného plaveckého neoprenu je velmi citlivá záležitost. Rozhodně se dá doporučit návštěva specializované prodejny, nejlépe vybavené bazénem s protiproudem, kde si můžete vyzkoušet několik modelů a vybrat ten nejlépe padnoucí. Výrobci se v této oblasti překonávají používáním nejmodernějších hi-tech materiálů, které snižují odpor vody a usnadňují především vysvlékání. I při relativně krátkém plavání se neopren použít vyplatí. I tady platí možnost zapůjčení na závod pokud nechcete investovat do vlastního. 

BRÝLE A PLAVECKÁ ČEPICE

Nepodceňujte důsledný a pečlivý výběr plaveckých brýlí! V případě ironmanských distancí s nimi strávíte i hodinu. Plavecké brýle pro triatlon se od běžných závodních plaveckých brýlí do bazénu liší konstrukcí. Jsou již na první pohled robustnější s širším silikonovým lemem. Důvodem je až příliš častý blízký kontakt s nohou či rukou jiného plavce. Rozhodující pochopitelně je, jak brýle „sedí“. Zároveň s nimi musíte mít přehled i o dění nad hladinou, často pohledem hledáte bóji, nebo cestu ve skrumáži plavců. S čepičkou si na druhou stranu moc lámat hlavu nemusíte. Poměrně často se stává, že Vás vybaví sám pořadatel. Běžně si můžete v obchodech vybrat z levnější gumové, nebo kvalitnější silikonové, která lépe drží. Speciálním případem jsou pak plavecké neoprenové čepice pro použití ve velmi chladné vodě. 

TRIATLONOVÝ DRES

Výběr triatlonového dresu je většinou velmi individuální záležitostí a nejvíce byste měli naslouchat vlastnímu pocitu a míře pohodlí, které vám jaký dres, nebo komplet poskytuje. Použité materiály jsou u předních výrobců na podobné úrovni, střihy jednotlivých modelů pak mohou rozdílně sedět v závislosti na postavě. Většina je vybavena i silikonovými prvky, aby kombinéza správně držela či krytými zipy a lepenými švy. Celý závod můžete absolvovat bez převlékání a přiléhavá kombinéza je na kole znatelně rychlejší než plandavý dres. Dnešní modely dresů pamatují i na kapsičky pro energetické gely a jiné doplňky stravy užívané během závodu. Ty se rovněž dají často umístit do poutek na pásku pro startovní číslo

Dres se často doplňuje různými kompresními návleky, nejčastěji lýtkovými a stehenními. Ty mají pozitivní vliv na oddálení únavy svalů, snižují míru otřesů při běhu a oddalují i nástup křečí. Bývají velmi lehké a v podstatě nenasákavé. V horkém letním slunečném počasí se pak dá jen doporučit běžecká čelenka, nebo populární běžecká kšiltovka proti slunci a kvalitní sluneční brýle

Samostatnou kapitolou je pak výživa a pitný režim, kterým se budeme věnovat v některém z dalších článků. Můžete se inspirovat rozhovorem s triatlonisty Petrem Soukupem a Denisou Schwarzovou o výživě potřebnou na triatlonové závody.