Prodejny
BlogRecenzeCyklistův podzim na kolečkách a válcích

Cyklistův podzim na kolečkách a válcích

Pokud jste se rozhodli pro triatlon a s hrůzou zjišťujete, že do příští sezóny se vzhledem k přicházejícím závějím nemáte šanci rozumně vyjezdit, máte dvě možnosti. První je, že se společně s tažnými ptáky sbalíte a na studené měsíce se přestěhujete například na Kanárské ostrovy. Pokud vám to ale rodinné a pracovní vazby nedovolují, musíte zvolit náhradní technické řešení. Samozřejmě můžete na své silničce úpět v plískanicích a hrdinně riskovat zranění a opakované nachlazení.  Nebo můžete poupravit tréninkový plán, na kolo vyjet jen v opravdu hezkém zimním dni a zbytek času věnovat kompenzačním sportům a pilovaná plavecké techniky. Druhou variantou pro opravdu nadšené cyklisty je však pořízení válců nebo cyklotrenažéru a cyklistický trénink v absolutním teple domova.     

Cyklistické válce

Většina pravověrných cyklistů už je vyježděná a v zimě se spíše zaměřuje na kompenzační sporty. Proto jim stačí válce ve sklepě, kde si za zvláště špatného počasí svůj trénink odjedou. Můžete se na nich potrápit také, ale počítejte s několika zásadními nevýhodami. Kolo na válcích není nijak uchyceno, takže se na nich musí držet rovnováha, což jde v průběhu několikahodinového oblbujícího šlapání poměrně obtížně. Válce jsou tedy vhodné spíše pro kratší tréninky nebo pro rozvoj správné techniky šlapání a rovnováhy na kole. Jejich hlavní výhodou je nižší cena, skladnost a snadná přepravitelnost. Válce jsou rozhodně lepší alternativou než chytit při cyklistickém tréninku zápal plic.

Cyklotrenažér

Cyklotrenažér je vyšší level válců. Především umožňuje uchycení, takže z kola nelze při tréninku spadnout, i když se po dvou hodinách strojového šlapání poněkud zamyslíte. Navíc díky tomu nedochází k opotřebení zadní gumy. Trenažéry jsou bržděné buď magneticky, nebo olejem. Ve prospěch těch prvních mluví nižší cena, ve prospěch těch druhých mluví menší hluk, progresivní odpor a celkově realističtější simulace jízdy. Magneticky bržděné trenažéry takovou simulaci nemají a jezdce tak trochu svádí jezdit celou zimu na jeden převod, což je může na jaře stát výměnu celé kazety vzadu. Největší legrací na trenažérech ale je, že v kombinaci s počítačem a sociálními sportovními aplikacemi typu Zwift simulují online střílečku s kamarády. Tady ale budete polykat kilometry a kopce, nikoliv rozlícené zombie. Prostě se všichni připojíte přes Bluetooth nebo ANT+ a dáte si spolu, každý z vlastního obýváku, závod na vybranou etapu Tour de France.
    

Cyklista má tedy mnoho možností, jak se udržet přes zimu ve stavu připravenosti i v našich zeměpisných šířkách. Stačí zůstat vynalézavý, hravý a nepropadat trudnomyslnosti!






Barbora Topinková pro TRIEXPERT