Prodejny
BlogRecenzeBatohy Montane

Batohy Montane

Ultra trailové běhání v kostce? To je riziko větru a deště, náhlé změny počasí a dlouhé rozestupy mezi místy, kde se dá doplnit voda, nebo sehnat něco k snědku. Pro překonání všech těchto nástrah už Ti pouhé kraťasy a tričko stačit nebudou a přichází čas na použití běžeckého batohu.

Ultra trailové běhání v kostce? To je riziko větru a deště, náhlé změny počasí a dlouhé rozestupy mezi místy, kde se dá doplnit voda, nebo sehnat něco k snědku. Pro překonání všech těchto nástrah už Ti pouhé kraťasy a tričko stačit nebudou a přichází čas na použití běžeckého batohu.
 
Není to ale pouze u ultra dlouhých vzdálenostech. Dobrý běžecký batoh využiješ i při kratších trénincích, při kterých s sebou musíš nést větší, či menší počet věcí, které se Ti do kapes nevejdou. Nejčastějším případem, kdy batoh využiješ i při kratším běhání ve městě je každodenní dobíhání do práce spojené s potřebou nést s sebou rozmanitý náklad od civilního oblečení přes jídlo až po nepostradatelné pracovní pomůcky.
 
Nejlepší běžecké batohy, o kterých na zádech prakticky nevíš, mají tvar vesty. Celá hmotnost nákladu je tak soustředěna na lopatkách a batoh pevně, ale příjemně obepíná celý hrudník. Další obrovskou výhodou běžeckých batohů je přítomnost několika kapes na předních popruzích, které Ti umožní dostat se k nákladu bez nutnosti sundávat batoh ze zad.

Oba tyto požadavky splňují i propracované běžecké batohy od Montane z trailové série Via. Tyto batohy prodělaly za poslední rok výraznou změnu a z průměrného produktu se rázem vyšvihly na post jednoho z nejpovedenějších batohů, které se dají na českém trhu sehnat. Pokud k tomu připočteme i příznivou cenu, pak se z Montane rázem stává značka, se kterou je potřeba počítat.
 
V letošní sezóně se kompletní řada Montane Via batohů výrazně přiblížila tomu, na co můžeš být zvyklý u tradičních „batohářských“ značek jako je Camelbak, Inov-8, nebo Salomon. Celková konstrukce je lehčí, pružnější a lépe tvarovaná. Klasické pevné lahve byly nahrazeny populárními měkkými soft flasky a výrazných změn se dočkal i úložný prostor.

V TRIEXPERTU jsme vsadili na modely Fang 5 a Razor 15, které pokrývají potřeby drtivé většiny běžců.

Přední část obou batohů je stejná a nalezneš zde dvě větší kapsy určené k uložení půllitrových soft flasků. Kromě toho se v přední části nachází ještě několik menších kapsiček na telefon, výživu a další drobnosti, které chceš mít neustále po ruce.
 
V čem se oba batohy liší, je zpracování zádového prostoru.
 
Montane Via Fang 5 je lehčí varianta o objemu 5 litrů, do kterého se bez potíží sbalíš i na dlouhý ultra trailový závod. Hlavní úložný prostor je rozčleněný do dvou kapes a nechybí ani stahovací gumičky, pomocí kterých se dá k batohu připnout například bunda, nebo mikina.
 
Svým objemem by tento batoh měl stačit v drtivé většině situací, do kterých se běžec může dostat. Navíc je příjemně lehký a spokojení s ním budou i závodníci hledící na maximální výkon.
 

Pokud se však řadíš mezi pohodáře a nosíš s sebou větší množství věcí, které se mohou hodit, pak bychom doporučili spíše objemnější model Razor s 15 litrovým úložným prostorem. 15 litrů je na horní hranici toho, co běžecké batohy obvykle nabízí, ale v případě Razoru se to nijak nepodepisuje na robustnosti a těžkopádnosti batohu. V momentě, kdy je úložný prostor prázdný jsou na zádech Fang i Razor prakticky k nerozeznání. Obrovskou výhodou Razoru 15 je skutečnost, že v tomto batohu nebudeš mít problém přenášet i objemnější předměty jako například fotoaparát, menší notebook, vytištěné dokumenty, nebo civilní boty a oblečení.

 
Díky tomu se tento batoh výborně hodí pro každodenní dobíhání do práce, nebo na velmi dlouhé výběhy do přírody, při kterých se musíš spolehnout pouze na sebe a nést s sebou kromě standardní výstroje i množství bezpečnostních prvků, jako je například lékárnička, nebo větší objem rezervní vody.

Vítek Kněžínek pro TRIEXPERT