Co čekat od sportovní výživy a s čím začít?
Často se ptáte, s čím v oblasti sportovní výživy začít, abyste zbytečně neutráceli a zároveň pomohli svému běžeckému výkonu i dlouhodobému růstu výkonnosti. Nabízíme proto stručný přehled oblastí, které se vyplatí řešit a co je pro ně ve výživě klíčové. Včetně tipů, které doplňky sportovní výživy využít.
1) PŘED SPORTEM
Potřebujete tělo na výkon perfektně připravit, nastavit optimálně vnitřní systémy a především si nesmíte škodit. Být připraven na sportovní výkon znamená:
- mít dostatek zásob v podobě glykogenu,
- být správně hydratován,
- mít stabilizované vnitřní prostředí.
Dostatek glykogenových zásob je poměrně dlouhodobá věc. Glykogen ze svalů ubyde vlivem sportovní aktivity a jeho doplňování je tedy vlastně procesem regenerace, o které mluvíme dále.
Být správně hydratován na sport je také záležitostí delšího času. Hydrataci bychom měli řešit neustále a dlouhodobě. Proto pijte průběžně, často a raději po menších doušcích. Což platí i během posledních dvou hodin před výkonem – kdy už se ale rozhodně vyvarujte pití čehokoli sladkého.
Nejčastější chybou v posledních dvou hodinách před sportem je totiž příjem sladkého – sušenky, sladké nápoje, čokoláda, energetické tyčinky a podobně. Z pohledu doplnění energie toto řešení na poslední chvíli nepřinese nic pozitivního, naopak vyvolá zvýšení hladiny krevního cukru (hyperglykémie), která zvýší inzulin v krvi a vyvolá následnou hypoglykémii. Tedy totální destabilizace vnitřního prostředí organizmu s negativním vlivem na sportovní výkon. Vy ale chcete dosáhnout přesně opačného efektu – a proto existuje tzv. předstartovní želé, třeba
Enervit PRE Sport.
Co od něj očekávat při konzumaci v posledních 2 hodinách před sportem?
- Díky nízkému glykemickému indexu nerozhází hladinu krevního cukru, tedy nevyvolá negativní důsledky hyperglykémie.
- Zamezí hladu nebo pocitům hladu, běžným nepříjemným jevům před startem (kdy na jídlo už není úplně vhodná doba).
- Nezatíží žaludek a je dobře vstřebatelné - díky absenci bílkovin, tuků a vlákniny.
Želé Enervit PRE Sport je tak jedním ze základních prvků výživy sportovce, protože řeší palčivou otázku, co jíst před sportem. Abyste měli energii, cítili se sytí, ale nebylo vám těžko.
2) BĚHEM SPORTU
Potřebujete dodávat tělu energii, tekutiny i vypocené minerální látky. Proto během výkonu běžci spoléhají na iontový nápoj a energii z dobře vstřebatelných sacharidů ve formě gelů, liquid gelů, tablet nebo tyčinek. Co od nich čekat?
- Iontový nápoj doplňuje tekutiny, minerální látky (ionty) a dodává energii. Jde o základní výbavu pro váš sportovní výkon.
- Energetické gely dodávají energii prostřednictvím sacharidů. Podle složení a hustoty se liší množství a rychlost přijaté energie. Zatímco klasické Enervit Gely obsahují rychle i postupně se uvolňující sacharidy pro průběžné doplňování energie, tekuté Enervit Liquid Gely nebo Isotonic Gely nabídnou velmi rychlou energii ve velkém množství. Hodí se tak třeba pro případ krize nebo do finiše závodu.
- Energetické tablety dodávají energii i minerální látky. Pro někoho mohou být příjemnější alternativou ke gelům.
Iontový nápoj bychom tedy brali jako základ, protože řešit při sportu pitný režim je velmi důležité. Energetické gely, tablety nebo tyčinky jsou pak vhodné v případě déle trvajících výkonů pro doplnění energie, rychlé gely pak v případě krize či klíčové fáze závodu.
3) PO SPORTU
Teď si organizmus říká o vše, co během sportu ztratil. Potřebuje energii, aby doplnil glykogen, aminokyseliny, aby opravil porušená svalová vlákna, vitaminy a minerální látky pro všechny vnitřní pochody a jejich urychlení. Proto existují
regenerační nápoje jako třeba
Enervit Recovery Drink.
Pokud regenerační nápoj vypijete v průběhu 30 minut po skončení sportu, uděláte pro svoji regeneraci to nejlepší. Využijete totiž otevřená okna do svalových buněk (tzv. anabolické okno), kterými tam můžete dostat mnoho ze ztracených živin.
Regenerační nápoj tak vlastně připraví organizmus na další trénink, protože odstartuje zaplňování glykogenových rezerv, které jsou pro sportovce důležité. Nastartuje také stabilizaci vnitřního prostředí organizmu a začne s opravováním poškozených svalových vláken.
Regenerační nápoj zkrátka podpoří vaši regeneraci a právě v době regenerace roste vaše výkonnost. Proto bychom regenerační nápoj doporučili po každém těžším tréninku.