Prodejny
BlogPoradenstvíPlavecký trénink pro plavce i neplavce

Plavecký trénink pro plavce i neplavce

Nejen pokud jsi se rozhodl/a začít s triatlonem, naučit se plavat je pro tebe životně důležitá záležitost. Až totiž budeš přešlapovat na startu a nervózně pozorovat umístění bójek ohraničujících trať, jež svojí délkou silně připomíná vzdálenost k další výplatě, Vánocům nebo hranici sousední galaxie, pomyšlení na poctivý plavecký trénink Tě aspoň trochu uklidní. Dlouhé podzimní večery a zimní rána jsou pro plaveckou přípravu ideální, takže neváhej a dej na naše rady, než Tě další triatlonová sezóna překvapí ve stádiu totální nepřipravenosti.

 

Plavecký trénink pro neplavce

I když si myslíš, že plavat umíš, protože jsi ve třetí třídě získal/a diplom s delfínem a v oblíbeném rybníku bez bázně z utonutí doplaveš až doprostřed, realita prvního tréninku v bazénu Ti ukáže, že jsi se do této chvíle jen rychleji koupal/a. Pokud jsi jako dítě neplaval/a závodně, pravděpodobně se umíš sunout vodou vpřed jen stylem vzdáleně připomínajícím prsa a to, čemu říkáš kraul, je jen kolekce špatných pohybů, která Tě fyzicky zcela vyřídí už po první stovce. 

Tvým tréninkovým cílem bude naučit se plavat všemi styly tak, abys uměl/a všechny typy záběrů, a utužit polohu těla ve vodě, abys nohy necoural/a po dně a sám/sama sebe nebrzdil/a při těžce vydřeném pohybu vpřed

Když k tomu připočteš vštípení správné plavecké techniky do motorické paměti a vytvoření si citu pro vodu, máš z toho běh na hodně dlouhou trať. Hobíkovi-neplavci trvá i dva roky, než si vyplave přijatelný styl a vytrvalost, a to při minimální četnosti pobytu ve vodě dvakrát za týden. 

Ať už si ze začátku najmeš trenéra nebo se zapíšeš do plavecké školy pro dospělé, čekají Tě nekonečně dlouhé bazény kraulových nohou s destičkou/rukama před sebou/rukama ve stylu prsa, následované znakovýma nohama, znakem, a technickými cvičeními na kraulový záběr. Při tom všem počínání vypiješ několik hektolitrů bazénové vody a mimo jiné zjistíš, že jsi retardovaný jedinec, který se umí nadechnout jen na jednu stranu a neumí plavat ani stylem prsa. Ve volných chvílích budeš sjíždět videa na Youtube nebo pozorovat lepší plavce ve vedlejší dráze, případně se těšit na to, až Tě trenér uzná za natolik pokročilého/pokročilou žáka/žačku, aby s tebou mohl začít plavat úseky nebo alespoň nějaký zajímavý motiv. Do té doby se budeš zdlouhavě a velice monotónně topit, a jedinou optimistickou myšlenkou bude to, že zima je v našich končinách naštěstí dostatečně dlouhá na to, aby se sebou nějaký výkonnostní posun provedlo i úplné nemehlo. 

 

Plavecký trénink pro plavce

Plavci zvládají všechny výše zmíněné finesy i plavecké styly a za trénink jim nevadí uplavat víc než dva kilometry. Během zimy se budou chtít výkonnostně posunout, což se jim povede spíše v plavecké skupině sportovních známých nebo pod vedením trenéra. Ideálním řešením pro dobrého plavce je začlenění do tréninkové skupiny ve sportovním klubu, kde už budou mít tréninky hlavu a patu a dlouhodoběji zaměřenou strukturu. Podobně jako při běhání budou přes zimu naplavávat objemy a s příletem vlaštovek z teplých krajin zrychlovat a zkracovat úseky. 

Tréninkové pomůcky pro plavce i neplavce Překvapivě si začátečníci budou kupovat svůj základní set plaveckých pomůcek stejný jako opravdoví plavci. Ideální je vlastnictví velké destičky na nácvik práce nohou (malá, kterou Ti nutí trenér, Tě neudrží a budeš se s ní o to víc topit), piškotu mezi nohy pro nácvik práce rukou a pacek různých velikostí pro nácvik techniky, síly či polohy těla. Plavci, kteří si zvykli na rozvlněný styl „užovka ve vodě“, si navíc přibalí šnorchl a ploutvičky, aby se jejich tělo srovnalo zpátky do přímky. A pokud máš zájem o další vychytávky, zkus uvážit špunty do uší, klip na nos nebo zpomalovací plavky

 

Kam na trénink? 

Pokud bydlíš v menším městě, pravděpodobně nemáš na výběr a plavat chodíš do městského bazénu v několika málo hodinách vyhrazených veřejnosti. Kličkuješ přitom mezi caparty s míčem a vznosnými paními radovými, kterým k jejich nelibosti pravidelně ošplícháváš komplikovaně natupírovaný účes, a své právo na poklidný trénink a plaveckou existenci si tak musíš hájit průrazností arktického ledoborce. 

Ve velkých městech je sice bazénů opticky více, ale i tak bývají až na výjimky přes den pro veřejnost uzavřeny. Plavci tak zbývá volba mezi vstáváním v pět ráno, plaváním místo oběda o polední pauze nebo v předspánkovém stadiu v pozdně večerních hodinách. Přelidněnost drah lze částečně řešit vhodným výběrem bazénu, jímž  je během léta uzavřený prostor bez možnosti opalování a očumování slečen v bikinách, během zimy pak zařízení co nejvzdálenější kancelářským budovám. I tak je ale ve většině bazénů okolo sedmé ranní ve vodě dopravní špička, jež si intenzitou v ničem nezadá triatlonové řežbě u první bójky. 

Nesmutni, nevztekej se a ber to jako součást tréninku. Až se postavíš na start, nebude Ti už umístění první bójky připadat jako vzdálenost vhodná pro oprávněné přiblížení pomocí motorového člunu, bude se na tu plavbu „po svých“ těšit. 

Barbora Topinková pro TRIEXPERT