Prodejny
BlogPoradenstvíBěhání v zimě?!

Běhání v zimě?!

Běháte celý rok, nebo patříte mezi ty, jež s prvními mrazíky zalézají do posiloven a věnují se halovým sportům?

Občas se na prodejnách setkáváme s dotazem, zda se běhá i v zimě.  Pokud to s během myslíte vážně a chcete se někam posunout, je odpověď jasná. Jestli jste dosud běhali jen v pěkném, teplém počasí a ve skříni najdete jen trička a šortky, máme pro vás pár tipů, jak se připravit na zimu. 

Běh patří mezi intenzivnější aktivity, při kterém se více zapotíte. Péřové bundy tedy nebudou tou nejlepší volbou. Alfou a omegou všeho je správně jednotlivé kousky navrstvit

První vrstva by měla být z funkčního, dobře prodyšného materiálu. Ideální volbou jsou termo vrstvy, které pomáhají udržet optimální tělesnou teplotu. Následuje druhá vrstva, která má také zateplovací a odvodovou funkci. Třetí vrstva slouží jako “bariéra” mezi tělem a vnějšími vlivy. Často jsou bundy opatřeny windstoperovou membránou, která je do chladných větrných zim nepostradatelná. Zda-li vás nezastaví ani déšť, vyplatí se zainvestovat do bundy s nepromokavou membránou. Samozřejmě, nemusíte mít vždy na sobě tyhle tři vrstvy. Každý jsme jinak zimomřivý. Zatímco někdo běhá stále v tričku, vy už můžete sahat po teplejší bundě. 

Stejně jako bundy i boty mohou být vybavené GTX membránou, která je voděodolná, přitom prodyšná. Nemusíte se tak obávat proběhnout mokrou trávou nebo kaluží. Neexistuje ale zateplená varianta běžeckých bot, proto doporučuji pořídit termo ponožky, například s příměsí merino vlny. 

V chladném počasí je dobré si promyslet, kam a jak dlouho poběžíte a úměrně tomu se obléknout. Tělo se poměrně rychle zahřeje, na začátku by vám mělo být trochu chladněji než tepleji. Paradoxně i v zimě může dojít k přehřátí organismu, což působí na výkon samozřejmě negativně. 

Nezapomínej pít! V chladném počasí nemáme obvykle potřebu doplňovat tolik tekutin jako v letních měsících, ale nejen při sportu je potřeba dodržovat pitný režim.

Zimní období by se mělo nést ve znamení delších, pomalejších výběhů. Chystáte-li se ale na rychlejší trénink, věnujte začátek rozklusu a zahřátí svalů. Přejdete tak zraněním. Čím je běžec starší, tím je toto pravidlo důležitější.

Patříte-li k nenapravitelným závoďákům, neopomínejte fakt, že zimní příprava neslouží jen k fyzické, ale také k mentální přípravě a je dobré si od závodů na nějaký čas odpočinout. Hlavně se zimy nebojte! Možná nakonec zjistíte, že než se potit v létě na sluníčku, raději se budete kochat krásnou zimní krajinou. 

Tak mnoho sil a zdraví do zimní přípravy!

Napsala Barča Cichá